Etablovať sa na Slovensku pre sluchovo postihnutých utečencov z Ukrajiny je o niečo ťažšie ako zdravej populácii. Slovenský zväz posunkujúcich (SZP) sa preto snaží nájsť pre nich spoločné ubytovanie, kde by mohli získavať a zdieľať informácie a špecifické skúsenosti, ktoré by im život v novej krajine uľahčili. Podľa predsedu SZP Jaroslava Cehlárika zatiaľ so svojou predstavou nie sú úspešní.
Ako informoval TASR, skupiny sluchovo postihnutých sú v súčasnosti ubytované v okolí Prešova, menšia je v Bratislave a okolo 80 ľudí s týmto hendikepom je v okolí Trnavy. Bývajú po skupinách na viacerých miestach, preto sa SZP na sobotu rozhodol do Trnavy zvolať spoločné stretnutie, kde by sa navzájom spoznali a SZP im mohol posunúť potrebné informácie a pustiť sa do riešenia problémov, s ktorými sa doteraz na Slovensku stretli.
„Nepočujúci sa na nás nakontaktujú buď tesne pred prechodom hraníc, alebo po príchode na Slovensko či po ubytovaní sa, keď napríklad narazia na problémy s komunikáciou,“ uviedol. Nasleduje množstvo administratívnych úkonov, pri ktorých v prevažnej väčšine potrebujú mať tlmočníka do posunkovej reči. Tlmočníci sú nielenže v tomto období vyťažení, ale situáciu sťažuje skutočnosť, že slovenský a ukrajinský posunkový jazyk sú rozdielne rovnako ako jazyky samotné. Preto sa SZP usiluje o to, aby sa mohli ľudia so sluchovým hendikepom koncentrovať na jednom mieste. „V mnohom by to uľahčilo prácu nám, administratívnemu aparátu a najmä vo veľkom pomohlo týmto ľuďom,“ povedal.
Predseda SZP sa už podľa vlastných slov obrátil na viaceré adresy, ale skľučuje ho, že nenašli adekvátnu odozvu. Potrebovali by napríklad časť nejakej ubytovne či hotela, vyčlenených na pomoc utečencom, kde by sa natrvalo počítalo s nepočujúcimi ubytovanými. Cehlárik chce preto naďalej oslovovať orgány štátnej správy i samosprávy s prosbou o pomoc. Trnavský samosprávny kraj zatiaľ ubytoval 15 nepočujúcich na svojej ubytovni v Galante, Cehlárik verí, že pristúpia aj k ďalšiemu rokovaniu. „SZP vie v celom procese byť nápomocný, má zriadený krízový štáb a má dobrovoľníkov, vieme pomôcť nepočujúcim na základe našich skúseností napríklad s umiestnením nepočujúcich detí do škôl, zriadili sme aj finančnú zbierku,“ uviedol predseda zväzu.
Ďalším z problémov je získanie zamestnania, čo sa už vo viacerých prípadoch aj podarilo. „Ale treba zamestnávateľov presviedčať, aby mali odvahu sluchovo hendikepovaného človeka z Ukrajiny vziať do práce,“ konštatoval Cehlárik.
tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Nepočujúci z Ukrajiny majú špecifické potreby, pomohlo by spoločné ubytovanie