eReport.sk
Splnomocnenkyňa Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti (ÚSV ROS) Simona Zacharová
Splnomocnenkyňa Úradu splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti S. Zacharová zdroj: tasr

Nepamätám si olympiádu, kde by boli odseknuté hlavy a polonahé bradaté ženy, reaguje Simona Zacharová


Splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová reaguje na otvárací ceremoniál letných olympijských hier.

,,Šport je odmalička mojou súčasťou, život bez športu si neviem predstaviť. Pre mňa ako pre malú športovkyňu boli olympijské hry vrchol všetkého čo nám šport mohol priniesť a prináša. Od tých coubertinovských v 1912 v Stockholme, 1980 Moskva, 1996 Atlanta, 2000 Sydney (moja obľúbená), 2008 Peking, 2016 Rio de Janiero, 2020 Tokyo, nuž a tento rok Paríž… Vždy som sa tešila na otvárací ceremoniál, plný predstavení kultúry hosťujúcej krajiny, súťažiace národy, veľa farieb, krásnych kostýmov, hudby, tanca,“ uviedla.

,,Olympiáda je o posúvaní vlastných limitov, o prekonávaní rekordov, je o fair play a súdržnosti. O podaní si rúk v cieli alebo po zápase, o úsmevoch ale aj o emóciach z prehry. Všetko toto patrí k olympiáde. Olympiáda je o možnosti niesť na hrudi štátny symbol, v našom prípade dvojkríž. Každý športovec sníva o tom, že práve hymna jeho krajiny bude znieť, zatiaľ čo on bude stáť na stupni pre víťazov. Olympiáda bola vždy o posolstve. Napríklad v Sydney v roku 2000 organizátori vzdali hold pôvodným obyvateľom Austrálie, aborigíncom. Olympijský oheň vtedy zapálila pôvodom aborigínka, fenomenálna bežkyňa na 400m Kathy Freeman,“ vysvetľuje.

Bola to krásna oslava samotného ľudstva

,,Ešte dnes ma ten moment neskutočne dojme. Bola to krásna oslava samotného ľudstva, prírody, spolunažívania, mieru a humanity. Moment, kedy za piesne Vanesi Amorosi Heroes Live Forever pokryla všetkých súťažiacich veľká plachta s vyzobrazením bielej holubice mieru. Malé dievčatko Nikky Webster kráčala ruka v ruke s pôvodným obyvateľom Austrálie. Priateľstvo ruskej skokanky o žrdi Anzheliky Sidorovej a jej súperky, Američanky Sandi Morrisovej. Hry v Londýne v roku 2012 boli prvé, na ktorých ženy súťažili vo všetkých športoch, ktoré boli na programe. A nemôžeme zabudnúť na skutočne historický olympijský moment, kedy severokórejské a juhokórejské tímy pochodovali ako jeden na otváracom ceremoniáli hier v roku 2000 v Sydney, hovorí Zacharová.

,,Olympijské hry v Berlíne v roku 1936 nám ukázali ďalší príklad krásneho priateľstva amerického atléta Jesseho Owensa a jeho nemeckého súpera Luza Longa. Toto sú momenty, ktoré robia z olympijských hier neopakovateľnú oslavu ducha, tela, humanizmu, spájania sa a fair play hry. My, mladí športovci sme snívali a chceli byť presne ako víťazi, ktorých sme pri odovzdávaní medailí sledovali.“ poznamenáva Simona Zacharová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. škola, deti, školáci, vzdelávania
  2. minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD)
  3. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Nikde neboli umelo a násilne pretláčané žiadne propagandy a ideológie

,,Nikde sme nevideli posmech, dehumanizáciu a pohŕdanie náboženstvom alebo inej kultúry, rasy, či pohlavia. Nikde neboli umelo a násilne pretláčané žiadne propagandy a ideológie. Nevideli sme odseknuté hlavy a polonahé bradaté ženy, kvír bytosti a okultné postavy bez tváre. Nevideli sme ani mužov bozkávajúcich a objímajúcich sa niekde v knižnici a vyhadzujúc niekde do povetria knihy, symbol poznania a múdrosti. A nepamätám si ani olympiádu, na ktorej by dehonestovali a parodovali náboženské výjavy, resp. umelecké diela legendárnych maliarov. Šport spája ľudí a národy po celom svete. Je úžasný v tom, že Messimu fandí Rus, Američan, moslim aj inuit,“ dodáva Splnomocnenkyňa vlády SR.

,,Djokoviča milujeme rovnako na Slovensku ako aj jeho fanúšikovia niekde v africkej krajine. Dvaja súperiaci alebo teamy súperiace medzi sebou si na konci podajú ruky na znak úcty a rešpektu. Rešpektujte, preto, prosím naše hodnoty, ktoré vyznávame a v ktorých žijeme. Muž, žena, otec, matka, rodina. Rešpektujte naše náboženské vyznanie, rešpektujte starších a prejavte empatiu k slabším. Netlačte nám a našim deťom plastický a zvrátený obraz doby. Naše deti si nezaslúžia dekadentné obrázky zobrazujúce totálny úpadok hodnôt, na ktorých bol starý kontinent ale aj olympijské hry založené. Inšpirujme deti víťazstvami, pevnými priateľstvami, tvrdou a svedomitou prácou na sebe, pocitom zodpovednosti za svoj team a dodržiavaním (nielen tých športových) pravidiel. Takú olympiádu si pamätám. Slovenský team, veľmi vám držím palce a ďakujem za skvelú reprezentáciu nášho Slovenska,“ uzavrela.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nepamätám si olympiádu, kde by boli odseknuté hlavy a polonahé bradaté ženy, reaguje Simona Zacharová

Odoberať
Upozorniť na
83 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne