eReport.sk
Nemecký kancelár Olaf Scholz, foto:tasr/ap

Nemecký kancelár Scholz apeloval na súdržnosť v boji proti pandémii COVID-19

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval vo svojom prvom novoročnom prejave na súdržnosť v boji proti novému koronavírusu a na obyvateľstvo apeloval, aby spoločne spravilo všetko pre to, aby sa tento rok konečne podarilo vírus poraziť. Zároveň ľudí požiadal o porozumenie čo sa týka novozavedených dodatočných opatrení, ktoré vstúpili do platnosti po vianočných sviatkoch, informovala v sobotu agentúra DPA.

Scholz obyvateľov Nemecka vyzval, aby vzhľadom na rýchlo sa šíriaci variant omikron využili všetky dostupné možnosti očkovania proti covidu. “Kto sa ešte nedal zaočkovať, mal by to teraz dobehnúť, a kto je už očkovaný, mal by si dať podať posilňujúcu dávku,” uviedol s tým, že momentálne záleží od tempa vakcinácie. „Musíme byť rýchlejší ako vírus,” apeloval.

Pandémia sa všetkým vryla do kostí

„Rok 2021 na nás všetkých kládol veľké nároky,” povedal sociálny demokrat Scholz s tým, že pandémia covidu spolu s rozsiahlymi obmedzeniami “sa nám všetkým vryla do kostí”. Pripomenul tiež tragické júlové záplavy v Severnom Porýní-Vestfálsku, Bavorsku a Porýní-Falcku. „Akokoľvek hrozné sú obe tieto udalosti, naša reakcia na ne zahŕňa i potešujúce posolstvo: ako spoločnosť sme sa týchto výziev v Nemecku s odhodlaním chopili,” povedal.

Podľa Scholza nie je nemecká spoločnosť rozpoltená

Scholz odmietol tvrdenie, že nemecká spoločnosť je v dôsledku pandémie rozpoltená. „Opak je pravdou. Naša krajina drží pokope. Čo si všade všímam, je obrovská solidárnosť, ohromná ochota pomáhať…,” zdôraznil. Spoločné konanie je podľa Scholza nevyhnutné i na dosiahnutie klimatických cieľov Nemecka. Nová vláda sociálnych demokratov (SPD),  Zelených a liberálov z FDP chce tiež dosiahnuť pokrok čo sa týka prebudovania nemeckého hospodárstva.

Bude vás zaujímať:

  1. Izraelskí osadníci naprávajú veľkú Dávidovu hviezdu v ilegálne postavenej izraelskej osade Eviatar, ktorú vidno z palestínskej dediny Beita na hranici s Izraelom

Od 28. decembra platia v celom Nemecku nové nariadenia týkajúce sa obmedzenia kontaktov, o ktorých 21. decembra rozhodol spolkový kabinet a krajinské vlády. Vo vnútri aj vonku sa môže spolu zdržiavať len desať ľudí, ktorí sú očkovaní alebo prekonali ochorenie COVID-19. V prípade neočkovaných sa môžu členovia domácnosti stretnúť len s dvomi ďalšími osobami. Kluby a diskotéky budú zatvorené. V ôsmich spolkových krajinách sú v platnosti ešte prísnejšie opatrenia.

Zdroj: tasr/dpa

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemecký kancelár Scholz apeloval na súdržnosť v boji proti pandémii COVID-19

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti