eReport.sk
Nemecký kancelár Olaf Scholz.
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: tasr/ap

Nemecko zrazu tvrdo k migrácii: „Chceme ich posielať do Rwandy“


Nemecký komisár pre migráciu Joachim Stamp včera povedal, že jeho úrad asi navrhne posielať ľudí, ktorí budú zachytení pri nelegálnom prechode východnej hranice EÚ, do Rwandy.

Tábory

Využiť by sa pri tom mali tábory, ktoré tam nechalo pre nelegálnych migrantov postaviť Spojené kráľovstvo. Nová britská vláda ale od plánu ustúpila po tom, ako sa na ten zacielilo množstvo právnych sporov ohľadom možných porušení ľudských práv takouto schémou.

Teraz by chceli do tejto schémy vstúpiť Nemci. Stampnavrhuje, aby vznikla schéma pod dohľadom OSN, v rámci ktorej každý, kto nelegálne prekročí hranicu napríklad z Turecka do Bulharska alebo Grécka automaticky musel na koniec azylového konania čakať v Rwande.

Čo na to sociálni demokrati?

Stampov úrad je súčasťou ministerstva vnútra, ktoré ovláda koaličná FDP. Nie je ale jasné, ako sa k plánu postavia sociálni demokrati a Zelení. Hlavne ale ide o plán pre celú EÚ, takže cesta k implementácii ešte bude dlhá.

Na nemeckej politickej scéne, dokonca v rámci koalície, znejú aj hlasy volajúce po ešte tvrdších riešeniach. Koalícia je totiž v panike po sérií útokov nožov spôsobených migrantmi. Už aj tak nízka verejná podpora koaličným stranám má ďalej klesajúcu tendenciu.

K nepriaznivej nálade prispievajú aj správy zo Švédska, Dánska a Holandska, ktoré momentálne zápasia s tvrdou drogovou organizovanou trestnou činnosťou, ktorá sa tiež vo veľkej miere viaže na prisťahovalecké komunity. Švédsko zažíva druhý najvyšší počet vrážd strelnou zbraňou na počet obyvateľov v Európe, po Albánsku.

Posielanie migrantov, presnejšie žiadateľov o azyl, za svoje hranice si nedávno dohodlo Taliansko (bude ich posielať do Albánska), podobné schémy verejne zvažuje aj Rakúsko, Dánsko či Holandsko. Celkovo sa o takýto model, ktorý by bol prípadne koordinovaný na úrovni EÚ, momentálne zaujíma až 15 krajín EÚ.

Tieto schémy však majú limitovaný dopad. Taliani v skutočnosti do Albánska pošlú pomerne symbolické číslo, 3000 žiadateľov o azyl. V prípade Rwandy nemecký komisár hovorí o umiestnení 10 tisíc žiadateľov o azyl. 

Nelegálne prechody na územia EÚ sú však v oveľa vyšších číslach. V špičke, v roku 2015, do Európy prišlo až 1,04 mil.nelegálnych migrantov. Aj minulý rok bolo toto číslo stále vysoké, 280 tisíc. Ešte vyššia je legálna migrácia z krajín mimo EÚ, minulý rok to bolo vyše 5 mil. ľudí. 

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rusko legalizovalo nábor zločincov
  2. Biely dom

V chudobných krajinách ako Egypt (111 mil. obyvateľov), Afganistan (40 mil. obyvateľov), Pakistan (200 mil. obyvateľov), Bangladeš (190 mil obyvateľov) ale aj v Indii, Iraku, Sýrii, Maroku či subsaharskej Afrike sa na možný príchod do Európy pripravujú ďalšie desiatky miliónov. Dôvodom je vysoká nezamestnanosť a periodicky sa opakujúce neúrody, ktoré vedú k vysokým cenám potravín. 

Migrácia však dnes už vedie k prudko nesúhlasným reakciám aj v pomerne bohatých a doteraz pomerne tolerantných krajinách únie, ktoré z prílevu lacnej pracovnej sily dlhé roky profitovali.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemecko zrazu tvrdo k migrácii: „Chceme ich posielať do Rwandy“

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne