eReport.sk
Olaf Scholz
zdroj: fb/Olaf Scholz

Nemecko-poľský akčný plán: Scholz pricestoval dnes ráno do Varšavy


Nemecký kancelár Olaf Scholz pricestoval v utorok ráno do Varšavy, kde ho s vojenskými poctami privítal poľský premiér Donald Tusk. Obaja šéfovia kabinetov sa zúčastnia na prvých nemecko-poľských medzivládnych konzultáciách od roku 2018, informujú agentúry DPA a PAP.

Scholza v Poľsku sprevádza delegácia dvanástich spolkových a krajinských ministrov. Podľa hovorcu vlády Steffena Hebestreita bude na spoločnom zasadnutí prijatý nemecko-poľský akčný plán, ktorého cieľom je ďalší rozvoj a prehĺbenie bilaterálnych vzťahov. Po úvodnom rokovaní Scholza s Tuskom sú na programe medzivládne konzultácie a následne spoločná tlačová konferencia predsedov vlád.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. dovolenka
  2. minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD)
  3. Prezident SR Peter Pellegrini

Národno-konzervatívna vláda

Predchádzajúca poľská národno-konzervatívna vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) často kritizovala Nemecko, pričom tvrdila, že chce ovládnuť EÚ a bráni strategickým investíciám v Poľsku, ktoré Berlín považuje za konkurenčné. Požadovala tiež reparácie vo výške 1,3 bilióna eur za škody spôsobené nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne.

Vláda Donalda Tuska

PiS opakovane útočila na vtedajšieho opozičného lídra Tuska a jej šéf strany Jaroslaw Kaczyňski ho nazval „nemeckým agentom“. Vláda Donalda Tuska, ktorá prevzala moc v decembri 2023, zásadne zmenila postoj voči Nemecku, zlepšila bilaterálne vzťahy a obnovila tzv. Weimarský trojuholník, formát trojstrannej spolupráce medzi Poľskom, Nemeckom a Francúzskom.
Podľa denníka Süddeutsche Zeitung má k reštartu vzájomných vzťahov prispieť finančný balík v hodnote niekoľko sto miliónov eur. Bude sa z neho vyplácať odškodné žijúcim poľským obetiam nacizmu a financovať účasť Nemecka na obrane východného krídla NATO.

Súčasťou balíka

Súčasťou balíka je aj výstavba nemecko-poľského domu v Berlíne. Má zaplniť medzery v povedomí občanov Nemecka o osudoch Poliakov počas nacistickej okupácie a vytvoriť miesto na uctenie pamiatky jej poľských obetí. Zatiaľ posledné poľsko-nemecké medzivládne konzultácie sa konali v roku 2018, keď bol predsedom poľskej vlády Mateusz Morawiecki z PiS a nemeckou kancelárkou Angela Merkelová.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemecko-poľský akčný plán: Scholz pricestoval dnes ráno do Varšavy

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: