tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Frank-Walter Steinmeier. Zdroj: tasr

Nemecko odsúdilo zabíjanie civilistov v Buči, žiada ďalšie sankcie

Nemecko v nedeľu odsúdilo zabíjanie civilistov v ukrajinskom meste Buča a konanie ruských síl nazvalo „hrozným vojnovým zločinom“. Berlín tiež vyzval na zavedenie ďalších sankcií voči Rusku. TASR informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.

Šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková na sociálnej sieti Twitter označila zábery z mesta Buča severozápadne od Kyjeva zachytávajúce bezvládne telá civilistov v uliciach za „strašné“. „Putinovo bezuzdné násilie zabíja nevinné rodiny a nepozná hraníc,“ uviedla.
      

„Musí byť vyvodená zodpovednosť voči osobám zodpovedným za tieto vojnové zločiny, vyzvala. „Sprísnime sankcie voči Rusku a Ukrajine poskytneme ešte väčšiu podporu čo sa týka jej obrany,“ dodala.
      

Nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck v rozhovore pre denník Bild apeloval na to, že „tieto príšerné vojnové zločiny nesmú zostať nepotrestané“. Dodal, že spolu s partnermi EÚ sa pripravujú voči Moskve nové sankčné opatrenia.
      

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v nedeľu v Berlíne takisto obvinil Rusko zo závažných vojnových zločinov, ktoré podľa jeho slov „svet vidí“. „Snímky z Buče mnou otriasajú,“ dodal. „Predstavitelia Ukrajiny sú absolútne oprávnení žalovať Rusko a žiadať solidaritu a podporu od svojich priateľov a partnerov,“ povedal. Steinmeier uistil Ukrajinu, že môže počítať so solidaritou a podporou zo strany Nemecka.
      

Ukrajinský veľvyslanec v Berlíne Andrij Meľnyk predtým Steinmeiera kritizoval za politicky blízky postoj voči Rusku. „Pre Steinmeiera postoj voči Rusku bol a zostane niečím fundamentálnym, ba až posvätným, nech sa deje čokoľvek. Žiadnu rolu pri tom nezohráva ani útočná vojna (na Ukrajine),“ povedal pre noviny Der Tagesspiegel.
      

Do Nemecka prišlo z Ukrajiny už viac ako 300.000 utečencov. Prezident Steinmeier sa v tejto súvislosti poďakoval vláde za „politickú, finančnú a vojenskú podporu Ukrajiny“.
      

Správy týkajúce sa možného zabíjania civilistov v meste Buča ležiacom v Kyjevskej oblasti, odkiaľ sa ruská armáda stiahla po zúrivom odpore, ktorý jej tam kládli ukrajinské sily, sa objavili v sobotu. Ukrajinské jednotky v meste po odchode ruských jednotiek našli masový hrob, kde bolo pochovaných takmer 300 ľudí, a pozdĺž ulíc ležali ďalšie desiatky mŕtvol. Niektoré z nich mali ruky zviazané za chrbtom.  

tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemecko odsúdilo zabíjanie civilistov v Buči, žiada ďalšie sankcie

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku