eReport.sk
Poľský premiér Donald Tusk. Foto: fb/d.t.

Nemecko odškodní obete nacistov v Poľsku! Deklaroval to Tusk po stretnutí so Scholzom


Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok oznámil, že sa čoskoro začnú vyplácať kompenzácie obetiam nacistickej okupácie v Poľsku z čias druhej svetovej vojny.

„Toto nie je otázka rokov, ale mesiacov,“ povedal poľský premiér Donald Tusk vo Varšave po nemecko-poľskom stretnutí ministrov oboch krajín. Scholz prisľúbil odškodnenie pre približne 40.000 obetí nemeckej okupácie, no bezprostredné detaily neuviedol. Tusk ocenil vyhlásenie kancelára, ale zároveň dodal, že „žiadny obnos peňazí nemôže kompenzovať všetko to, čo sa stalo počas druhej svetovej vojny“.

Reparácie sú uzavreté

Poľský premiér uznal, že po formálnej i právnej stránke je otázka reparácií uzavretá. Napriek tomu môže tento krok Nemecka prispieť k zlepšeniu vzťahov s Poľskom. „Pozitívne gestá sú v politike veľmi dôležité,“ doplnil Tusk.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezident SR Peter Pellegrini
  2. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD)
  3. Richard Sulík a Jaroslav Naď

PiS žiadala vyše 1,3 bilióna eur

Predchádzajúca nacionalisticko konzervatívna vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) požadovala od Nemecka 1,3 bilióna eur ako reparácie. Po decembrovej zmene vlády sa však prístup Varšavy k Berlínu zlepšil. Tusk uviedol, že v Európe je momentálne kľúčový záväzok Nemecka v oblasti bezpečnosti. Scholz totižto vyhlásil, že Nemecko je pripravené prevziať zodpovednosť za ochranu východných hraníc EÚ spolu s ostatnými členskými štátmi Európskej Únie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemecko odškodní obete nacistov v Poľsku! Deklaroval to Tusk po stretnutí so Scholzom

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne