eReport.sk
Edward Snowden reční v Moskve. Foto: tasr/ap

Nemeckí politici: Ľudia ako Snowden nie sú kriminálnici, ale veľkí hrdinovia

Dvaja poprední členovia nemeckej ľavicovej strany Die Linke (Ľavica) sa v Rusku stretli s americkým whistleblowerom Edwardom Snowdenom, ktorý tam v súčasnosti žije v exile. V pondelok to oznámila samotná strana, informuje agentúra DPA.

„Whistlebloweri ako Edward Snowden nie sú kriminálnici, ale veľkí hrdinovia, ktorí odhaľujú krivdy a zločiny,“ uviedli poslanci strany Die Linke Gregor Gysi a Sevim Dagdelenová v spoločnom vyhlásení po „podrobnej diskusii“ so Snowdenom, ktorú s ním viedli počas víkendu.

Snowden požiadal o ruské občianstvo

Samotný Snowden vyjadril želanie vrátiť sa do Spojených štátov, kde čelí obvineniam zo špionáže v súvislosti so zverejnením tajných informácií. Požiadal o ruské občianstvo, plánuje si však ponechať i americké. Navyše v minulosti opakovane uviedol, že má záujem o udelenie politického azylu v Nemecku.

Bývalý spolupracovník Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) v roku 2013 utiekol z USA do Ruska po tom, ako zverejnil tajné informácie o metódach elektronického sledovania používaných americkými tajnými službami, zahŕňajúcich aj odpočúvanie zahraničných politikov vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemeckí politici: Ľudia ako Snowden nie sú kriminálnici, ale veľkí hrdinovia

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti