eReport.sk
Porazená CDU
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: tasr/ap

Nemecká krajne pravicová strana AfD získala v Sasku svoj prvý post starostu

 Kandidát krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) Tim Lochner získal v nedeľňajších voľbách pre svoju stranu prvý post starostu – v meste Pirna v spolkovej krajine Sasko, informuje TASR podľa agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Má za cieľ ožobračovať ľudí?
  2. Nenechajme to len tak
  3. Západ nechce mier
  4. Spravodlivá a faktická

Porazená CDU

Päťdesiattriročný Lochner, povolaním tesár a reštaurátor, je nestraník, vo voľbách však kandidoval za AfD, pričom porazil aj kandidáta Kresťanskodemokratickej únie (CDU). Na základe predbežných výsledkov získal v rozhodujúcom kole volieb 38,5 percenta hlasov, kým Kathrin Dollingerová-Knuthová skončila na druhom mieste so ziskom 31,4 percenta. Volebná účasť predstavovala takmer 54 percent.

Víťazstvo Lochnera prišlo len niekoľko dní po tom, čo nemecká tajná služba označila AfD v Sasku za „potvrdenú“ extrémistickú organizáciu vzhľadom na jej protiimigračnú rétoriku a snahy o marenie demokracie, píše agentúra AFP.

Prieskumy hovoria jasne

Alternatíva pre Nemecko bola založená v roku 2013 a jednou z jej hlavných bášt je aj Sasko. V krajinských voľbách, ktoré sa budú v Sasku konať 1. septembra 2024, by sa AfD mohla stať najsilnejšou stranou. V najnovšom prieskume mala rovnako ako kresťanskí demokrati podporu na úrovni 33 percent.

V susednom Durínsku, kde sa voľby konajú v rovnaký deň, je AfD s podobnou podporou ďaleko pred všetkými ostatnými stranami.

Na celoštátnej úrovni má AfD momentálne 22-percentnú podporu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemecká krajne pravicová strana AfD získala v Sasku svoj prvý post starostu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre