eReport.sk
Patriory budú chrániť východné krídlo NATO.
Na archívnej snímke zo 17. marca 2022 systém protivzdušnej a protiraketovej obrany Patriot nemeckej armády. Foto: tasr/ap

Nemci nasledujú príklad USA. Ukrajine dodajú Patrioty! Zelenskyj: Je to výrazný príspevok

Nemci nasledujú príklad USA. Berlín sa pripojí k Spojeným štátom a dodá Ukrajine systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany Patriot. Oznámil to Biely dom vo štvrtok po telefonáte nemeckého kancelára Olafa Scholza a amerického prezidenta Joea Bidena. TASR prevzala správu z britského denníka The Guardian.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Francúzsky prezident Emmanuel Macron
  2. Londýn sa spojil s Kyjevom
  3. Najhoršie je na tom Bachmut

Obaja lídri v telefonáte „vyjadrili spoločné odhodlanie pokračovať v poskytovaní potrebnej finančnej, humanitárnej, vojenskej a diplomatickej podpory Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné“, napísal Biely dom.

Chcú zabezpečiť aj výcvik ukrajinských vojakov

Vo vyhlásení sa tiež píše, že USA chcú Ukrajine dodať bojové vozidlá pechoty (BVP) Bradley a Nemecko plánuje Kyjevu dodať BVP Marder. Obe krajiny chcú zároveň zabezpečiť výcvik ukrajinských vojakov v používaní daných zbraňových systémov. USA pred dvoma týždňami oznámili, že Ukrajine dodajú systémy Patriot v rámci balíka vojenskej pomoci v hodnote 1,85 miliardy dolárov.

Zelenskyj sa nevyjadril k dodávke bojových vozidiel

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa poďakoval nemeckému spolkovému kancelárovi Olafovi Scholzovi. A to za avizované dodanie jednej batérie systému protileteckej a protiraketovej obrany Patriot. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

„Spolu s už skorej dodaným raketami pre systém IRIS-T a samohybným systémom protivzdušnej obrany Gepard je to výrazný príspevok k tomu, aby boli všetky ruské rakety zneškodnené,“ napísal na Twitteri Zelenskyj. Ukrajinský prezident sa však nevyjadril k Nemeckom avizovanej dodávke bojových vozidiel pechoty (BVP) Marder.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemci nasledujú príklad USA. Ukrajine dodajú Patrioty! Zelenskyj: Je to výrazný príspevok

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti