eReport.sk
Dobrovoľná vojenská príprava (DVP) tento rok pravdepodobne nebude.
Cvičenia Steadfast Defender sa zúčastní asi 90-tisíc vojakov NATO. Ilustračné foto. Zdroj: TASR

Ľudia štrajkujú pre problémy v ekonomike, Nemci ale chcú zdvojnásobiť vojenskú pomoc Ukrajine!


Na zlé sa nezabúda! A toto zrejme veľmi dobre vedia aj v Nemecku, ktoré asi ešte nezabudlo Rusku ich potupnú prehru v II. svetovej vojne. Zrejme aj preto teraz ich ekonómovia navrhujú, aby EÚ zdvojnásobila vojenskú pomoc Ukrajine. Šialené je to však v čase, keď sa v Nemecku búria mnohé profesie a farmári sú veľmi nespokojní naprieč EÚ, ktorá ekonomicky upadá. EÚ tak chce suplovať USA v ich doslovnom vyhadzovaní peňazí na podporu vojny na Ukrajine.

USA pomoc stopli, nahradí ich Európa?

Európska únia bude musieť minimálne zdvojnásobiť svoju vojenskú pomoc pre Ukrajinu a vyplniť tak medzeru, ktorá vznikla po niekoľkomesačnom blokovaní americkej pomoci v Kongrese USA, uviedol v správe renomovaný nemecký Kielsky inštitút pre globálnu ekonomiku (IfW), informuje agentúra AFP. Balík v hodnote 95 miliárd dolárov, ktorý okrem pomoci pre Ukrajinu zahŕňa aj podporu pre Izrael a Taiwan, schválil v utorok Senát amerického Kongresu. Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson však avizoval, že tento balík bude blokovať.

Európa bude musieť minimálne zdvojnásobiť svoje súčasné úsilie o vojenskú podporu v prípade, že Spojené štáty už ďalšiu neposkytnú.

Christoph Trebesch, riaditeľ výskumu z IfW

„Je nanajvýš otázne, či USA pošlú ďalšiu vojenskú pomoc v roku 2024,“ cituje AFP správu IfW, ktorý systematicky prostredníctvom projektu Ukraine Support Tracker monitoruje hodnotu vojenskej, finančnej a humanitárnej podpory, ktorú vlády 41 západných krajín poskytujú Ukrajine od 24. januára 2022. Na základe údajov zozbieraných do 15. januára tohto roku, USA medzi februárom 2022 a decembrom 2023 poslali Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 42,2 miliardy eur. Po prepočte to predstavuje približne dve miliardy eur mesačne. Európska únia a jej 27 členských štátov sa od začiatku vojny zaviazali poskytnúť 49,7 miliárd eur vo forme vojenskej pomoci, ale dosiaľ dodali alebo vyčlenili na tento účel len 35,2 miliárd eur.

Najväčšími darcami pre Ukrajinu sú štáty EÚ!

„Európa bude musieť minimálne zdvojnásobiť svoje súčasné úsilie o vojenskú podporu v prípade, že Spojené štáty už ďalšiu neposkytnú,“ uviedol riaditeľ výskumu Christoph Trebesch z IfW. Hoci uznal, že ide o výzvu, podľa neho je to skôr otázka politickej vôle. V tejto súvislosti skonštatoval, že štáty EÚ patria medzi najbohatšie krajiny na svete a doteraz nevynaložili na podporu Ukrajiny ani jedno percento svojho HDP z roku 2021. Od februára 2022 bolo Ukrajine prisľúbených celkovo 265,1 miliardy eur, z toho 141,3 miliardy finančnej pomoci, 107,5 miliardy vojenskej pomoci a 16,3 miliardy humanitárnej podpory.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Maroš Šefčovič
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak
  3. Scholz tlmí vášne
  4. Stoltenbergov apel z Bruselu
  5. Prosí o vojenskú pomoc

EÚ a jej členské štáty sú so sumou 144,1 miliardy eur najväčšími darcami pomoci pre Ukrajinu. Spojené štáty poskytli 67,7 miliardy eur a Británia sa podieľa čiastkou 15,7 miliardy eur. AFP dodáva, že medzi prísľubmi a vyplatenými peniazmi je obrovský rozdiel, predovšetkým v prípade EÚ, ktorá dosiaľ vyčlenila len 77,2 miliárd eur, pretože prísľuby Únie pre Kyjev sú rozdelené na obdobie viacerých rokov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ľudia štrajkujú pre problémy v ekonomike, Nemci ale chcú zdvojnásobiť vojenskú pomoc Ukrajine!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: