eReport.sk
Igor Matovič počas brífingu s novinármi na tému: Daňová revolúcia: Zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien 22. novembra 2021 v Bratislave.
Igor Matovič počas brífingu zdaňovaní živnostníkov a reštauračnom balíku. Foto: tasr

Nemajetný Matovič o financiách: Toto je recept na oddlženie Slovenska!

Oficiálne nemajetný šéf OĽANO, ktorý ako sám povedal, všetko prepísal na svoju manželku, sa pre tlačovú agentúru rozhovoril o financiách štátu. V tejto súvislosti ponúkol aj recept na to, ako by sa malo Slovensko popasovať so svojimi dlhmi. Tvrdí, že krajina by mala každoročne znižovať deficit štátneho rozpočtu o pol percenta hrubého domáceho produktu (HDP), až kým nebude hospodáriť s polpercentným prebytkom. To podľa ministra financií Igora Matoviča umožní postupné znižovanie absolútnej hodnoty štátneho dlhu a zväčší priestor na riešenie ďalších kríz.

Agentúra pripomenula, že v tomto roku deficit štátneho rozpočtu dosiahne približne sedem percent HDP a v budúcom roku by mal klesnúť na 4,9 % HDP.

“Osobne preferujem čo najjednoduchší prístup v prípade konsolidácie štátneho dlhu. To znamená, že v situácii, keď je deficitný rozpočet, vždy mať cieľ polpercentnej konsolidácie, kým nedosiahneme polpercentný prebytok a potom ho držať tak dovtedy, dokedy nesplatíme dlh,” uviedol Matovič. Podotkol ale, že vzhľadom na súčasné zadlženie Slovenska ide o zámer na niekoľko desaťročí.

Prídu ďalšie tri alebo štyri silné krízy, tvrdí Matovič

Minister upozornil, že aktuálne stratégie rátajú do budúcna iba s demografickou krízou, no nezohľadňujú riziká ďalších pandémií či vplyv klimatickej krízy na ekonomiku. “Myslím si, že takýto konzervatívnejší prístup je lepší, lebo do budúcna nevieme, aké ďalšie krízy prídu, aké ďalšie pandémie prídu. Mali by sme mať nastavené cieľové stavy štátneho dlhu tak, aby aj keď v horizonte nasledujúcich 50 – 80 rokov prídu ďalšie tri alebo štyri silné krízy, aby sme boli za tých 80 rokov na horizonte dlhu 50 % hrubého domáceho produktu,” zdôraznil minister financií.  

Aktuálny rozpočet ráta s poklesom deficitu

Konsolidácia deficitu by podľa Matoviča mala nastúpiť zakaždým, keď sa verejné financie prepadnú do mínusu. Zníženie deficitu o pol percenta HDP ročne je podľa Matoviča udržateľné tempo. “Ak by sme mali takéto polpercentné pravidlo vo vzťahu k verejným financiám, tak by to bolo aj jednoduché, aj spravodlivé aj do budúcna voči našim potomkom,” dodal.

Aktuálny rozpočet verejnej správy na roky 2023 a 2024 schválený Národnou radou SR ráta s poklesom deficitu na 2,7 % HDP v roku 2023 a 2,6 % HDP v roku 2024.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemajetný Matovič o financiách: Toto je recept na oddlženie Slovenska!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti