eReport.sk
Na snímke testovanie obyvate¾ov bytového domu vo Vranove nad Top¾ou – èas Èemerné v rámci preventívnych opatrení k zamedzeniu šírenia koronavírusu. Vo Vranove nad Top¾ou pretestujú všetkých 140 obyvate¾ov bytového domu, v ktorom žije pacient, ktorý bol v sobotu 22. augusta pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19. Keïže ide o obyvate¾ov rómskej komunity, mesto prijalo aj zvláštne opatrenia. Vo Vranove nad Top¾ou 24. augusta 2020. FOTO TASR – Roman Hanc *** Local Caption *** choroba COVID 19 vírus koronavírus SARS CoV 2 pandémia testovanie obyvatelia Èemerné èinziak

Nedáš sa testovať? Dobre, ale tento trest ťa neminie…

Vlk sýty aj ovca celá? Tak sa snaží vládna moc vykorčuľovať z celoplošného testovania národa na koronavírus. Od kedy totiž premiér Igor Matovič oznámil, k čomu sa o dva týždne na Slovensku schyľuje, sa špekuluje, ako dostať čo najviac ľudí na testovanie.

Zrejme aj pod tlakom niektorých politikov, ktorí trvali na tom, aby bola akcia dobrovoľná, sa koalícia mala rozhodnúť doslova šalamúnsky. Celoplošné testovanie bude síce nepovinné, ale zároveň ak sa osoba nepreukáže absolvovaným testom či už zo štátneho testovania, alebo testovania súkromnými spoločnosťami, bude musieť zostať doma v karanténe. „Bude to s veľmi veľkou pravdepodobnosťou dobrovoľné s tým, že ľudia, ktorí sa nepreukážu akýmkoľvek testom či z tohto štátneho pretestovania alebo súkromne, keď si podstúpia test niekde inde, budú nasledujúcich desať dní v karanténe,“ prezradil premiér. Pokiaľ karanténu porušia, nebudú sa vedieť legitimizovať žiadnym testom, hrozí im pokuta 1 650 eur. S týmto postupom súhlasí aj minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Testovanie sa nebude dotýkať iba dospelých, ale aj detí od 10 do 18 rokov. „Chceme, aby deti od 10 rokov mali možnosť byť testované. Bude záležať na rozhodnutí rodičov, či budú,“ uviedol minister Krajčí, ktorý sa momentálne snaží zorganizovať asi 20 tisíc zdravotníkov, ktorí budú celoplošné testovanie vykonávať. Matovič sa dušuje, že sa ľudia nemusia báť. Testy sú vraj spoľahlivé. „99,68 % je špecificita týchto testov,“ povedal premiér s tým, že Slovensko malo nakúpiť svetovú špičku. Rovnako sa vraj netreba báť, že pri testovaní prichádzalo k infikovaniu ľudí. „Testovanie prebehne mimoriadne bezpečne a nikto sa pri testovaní nenakazí,“ sľúbil Matovič, ktorý si zároveň nepripúšťa, že by sa blížiace testovanie na Orave malo byť neúspešné.

VIDEO: Matovič: Ľudia sa buď otestujú, alebo ostanú v domácej 10-dňovej karanténe

Foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nedáš sa testovať? Dobre, ale tento trest ťa neminie…

Najnovšie