eReport.sk
Michal Kubovčík a Dano Heriban, foto: RTVS

Nechutné vyhrážky Kubovčíkovi a Heribanovi: Tvorcovia Pumpy zvažujú trestné oznámenie! V hre je aj ochranka!

Budú konať! Časť seriálu Pumpa RTVS, v ktorej vystúpila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková má svoju dohru. Táto epizóda tak naštvala skupinu divákov, že hercom a tvorcom sitcomu nič nedarovali a adresovali im drsné odkazy, ktoré prekročili hranice slušnosti. Autori satirickej šou sa ale rozhodli konať a pracujú na podaní trestného oznámenia. Bude po novom tvorcov chrániť aj ochranka?

Po dlhej dobe tu máme politickú satiru a aj tá je tŕňom v oku niektorých Slovákov! V minulom diele sitcomu, ktorý zrkadlí aktuálne spoločenské témy dialógmi pumpára Mickeyho a taxikára Dana, sa opäť mihla známa tvár. Tentokrát išlo o šéfku rezortu spravodlivosti Máriu Kolíkovú. Okrem toho, že si ju dvojica hercov poriadne podala a zvozila jej imidž, na mušku sa dostala aj samovražda expolicajta Milana Lučanského. „No Kuciak ani Palach to nebol,“ odpovedala Kolíková na otázku jedného zo štamgastov seriálovej Pumpy. Toho zaujímalo, čo hovorí na to, že sa z Lučanského pre niektorých ľudí stal doslova hrdina.

Ministerka Kolíková sa stala v seriáli Pumpa predmetom kritiky. Foto: RTVS

Vyhrážky lynčovaním aj smrťou

Ostrosledovaná časť tak vyvolala vlnu drsnej kritiky. „Sú to facebookové, mailové alebo messengerové odkazy a statusy adresované najmä hercom. Ale, samozrejme, aj scenáristovi či kompletnému štábu,“ prezradil pre eReport režisér seriálu Peter Begányi. Podčiarkol, že nejde len o zdravú kritiku relácie, ale správy prekračujú hranice. „Zachádza sa tam už do antisemitských vecí. Že každý druhý je Žid platený Sorosom alebo to prechádza do vyhrážok typu, že najlepšie, keby vás niekto zlynčoval a zabil,“ šokuje tvorca.

Seriál Pumpa poriadne rozvíril vášne. Foto: Vlado Benko jr

Nebudú mlčať

A hodlajú tvorcovia podať v súvislosti s vyhrážkami trestné oznámenie? „Už sa to zbiera, tým pádom pripravujeme. Už to presahuje tú základnú slušnosť správania, takže už to analyzujeme a po tej analýze uvidíme čo s tým ďalej robiť. Nemôžeme mlčať. Nie je normálne, že keď len pomenujete problém, aby sa vám vyhrážali smrťou,“ priznal Begányi.

Práve najnovší diel Pumpy sa natáča dnes v noci. Je na mieste sa pýtať či sa tvorcovia neobávajú aj osobnej konfrontácie rozhnevaných „fanúšikov“ priamo na pľaci. Seriál sa totiž točí na existujúcej čerpacej stanici.

Smrť Milana Lučanského sa stala ústrednou témou kontroverzného dielu sitcomu Pumpa, foto: facebook M. L.

Zvažujú ochranku

Otvára sa tak aj otázka či tvorcovia neuvažujú o tom, že by si zaobstarali ochranku. „Určite, ale viete, my nie sme ani ministri, ani neviem čo a platiť si ochranku nie je lacná záležitosť,“ myslí si tvorca. Jedným zo scenárov by mohlo byť poskytnutie bezpečnostnej služby samotnou RTVS. „Televízia nám zatiaľ nič také neposkytla. Ale, ak to vyhodnotíme, budeme to riešiť a určite budeme niečo v tomto zmysle zvažovať,“ prezradil Begányi. Dodal, ale, že sa netreba ani v tejto situácii príliš plašiť.

Režisér Pumpy Peter Begányi . Foto: tasr

„Dôležité je povedať, aby bežní ľudia nemlčali. Zlý status alebo komentár sa rýchlo napíše, ale niečo pochváliť, to sa až tak písať nechce. Ak by teda ľudia nemlčali a pomohli najmä tým chlapcom a povedali, nebojte sa, stojíme za vami. Chýba to. Aj keď teraz začalo chodiť aj veľa pozitívnych správ,“ reaguje na vyhrotenú situáciu seriálový autor.

Televízia sa ospravedlnila

Za diel šou, ktorý tak vzbudil vášne sa ospravedlnilo aj vedenie samotnej televízie. „Úmyslom RTVS nebolo v žiadnom prípade dehonestovať osobu generála Milana Lučanského ani jeho tragické úmrtie. RTVS sa ospravedlňuje divákom, ktorých sa vyjadrenia, ktoré odzneli v sobotnej epizóde, dotkli,“ zaznelo v stanovisku hovorkyne RTVS Andrey Pivarčiovej.

Zároveň sa zaujíma o seriál aj Rada RTVS. „Je neprípustné, aby v demokratickej spoločnosti čelili tvorcovia politickej satiry akýmkoľvek vyhrážkam, nieto ešte vyhrážkam smrťou konkrétnym osobám. To je úplne za čiarou. Zodpovedné orgány by mali okamžite konať a autorov vyhrážok, ak sa dá, konfrontovať s pravidlami slušnej spoločnosti,“ povedal pre Denník N predseda televíznej rady Igor Gallo.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nechutné vyhrážky Kubovčíkovi a Heribanovi: Tvorcovia Pumpy zvažujú trestné oznámenie! V hre je aj ochranka!

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php