eReport.sk
Igor Matovič a Martin Klus. Foto: FB MK

Nečakaný Matovičov spojenec: Klus ho podržal pri Sputniku!

Minister financií Igor Matovič patrí medzi najväčších zástancov očkovania ruskou vakcínou Sputnik V na Slovensku. Očakávalo sa teda či si ju – keďže je stále nezaočkovaný – vyberie ako preferovanú vakcínu. Hovorí však, že nie a ako dôvod uvádza komplikácie, ktoré by mu ako ministrovi očkovanie nezaregistrovaným Sputnikom spôsobilo počas služobných ciest v Európe. Štátny tajomník rezortu zahraničia z SaS mu nečakane dáva za pravdu a upozorňuje, že podobné opletačky budú zrejme mať všetci zaočkovaní látkou z ruských laboratórií.

Dôvody prečo si Igor Matovič nedá Sputnik sú podľa neho rýdzo profesionálne. „Pre mňa vzhľadom na to, že každý druhý týždeň cestujem v rámci Európy niekam a nie všetky krajiny uznávajú neregistrovanú vakcínu Európskou liekovou agentúrou, bohužiaľ, sa budem musieť rozhodovať pre inú, hoci by som sa rád zaočkoval Sputnikom,“ skonštatoval minulý týždeň minister financií.

Predtým sa nechal počuť, že by si vybral práve Sputnik. Aj keď teraz hovorí, že to bude registrovaná vakcína, termín kedy nastaví plece nechce prezradiť. Zdôrazňuje, že verí, že nakoniec bude Sputnik akceptovaný v rámci takzvaných zelených covid pasov v celej EÚ.

Teraz jeden týždeň je známa informácia, že Európska únia bude hrať tú geopolitickú hru a nebude uznávať Sputnik. Našťastie, nie všetky krajiny. Ja si myslím, že sa to poddá. Už teraz je asi 15 krajín v Európe, ktoré uznávajú aj očkovanie Sputnikom. Podľa mňa nakoniec budú všetky,“ odhadoval Matovič.

Treba oceniť Matovičovu úprimnosť

Štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus, ktorý má na starosti agendu covidového cestovania, dal trochu prekvapivo za pravdu Matovičovi. Ten ho minulý rok v septembri ešte ako premiér vykarhal za to, že rozhodnutie o zaradení Česka na zoznam červených krajín zverejnil Klus na sociálne sieti skôr ako sme informáciu oznámili českej strane. Kvôli sporom so stranou SaS ho o mesiac neskôr nezobral so sebou ani na samit do Bruselu.

Keď bol Matovič ešte premiér na zahraničných cestách ho sprevádzal aj Klus. Na októbrový samit do Bruselu ho však kvôli sporom s SaS nevzal. – Foto: FB MK

Treba oceniť tú úprimnosť, ktorú do toho vniesol lebo je pravda, že už viaceré krajiny avizovali, že zatiaľ so Sputnikom ako registrovanou vakcínou nepočítajú. Inak povedané napríklad Poľsko alebo Rakúsko už aj nám oznámili, že sú ochotní akceptovať naše národné očkovacie certifikáty za predpokladu, že tam budú vakcíny registrované Európskou liekovou agentúrou,” ozrejmil aktuálnu situáciu Klus.

Niekde to bez testu nepôjde

Inak povedané každý kto bude zaočkovaný Sputnikom bude musieť aj tak ísť na test. V takýchto krajinách bude podmienkou 24-hodidonový antigénový test alebo 72-hodinový PCR test. „Takto to už dnes je a keď nabehneme na tie európske covidové certifikáty, tak tam sa predpokladá, že tých krajín bude viacej, ktoré zaujmú rovnaký postoj. Mám pocit, že najmä škandinávske krajiny, alebo niektoré západoeurópske krajiny s tým budú mať problém,” uviedol štátny tajomník.

Dodáva, že všetko by sa vyriešilo ak by ruský výrobca požiadal EMA o definitívne schválenie vakcíny. „Lebo zatiaľ boli len v tom predschvaľovacom procese. No len toto sa nedeje a dokonca sa to nedeje ani úrovni Svetovej zdravotníckej organizácie. Čiže aj keby hneď sa celý ten proces spustil, tak bude trvať minimálne niekoľko týždňov,” odhaduje.

Klus upozorňuje, že problémy s cestovaním môžu postihnúť všetkých Slovákov, ktorí si vyberú ruskú očkovaciu látku. „Z tohto uhla pohľadu je dôležité, aby aj ľudia na Slovensku, ktorí sa nechajú Sputnikom zaočkovať si boli vedomí toho, že sú krajiny Európy, ktoré jednoducho s tou vakcínou nepočítajú a budú sa musieť zariadiť podľa pravidiel ako keby boli nevakcinovaní,” zakončil.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes oznámil, že Slovensko spustilo čakáreň na očkovanie Sputnikom V cez portál korona.gov.sk. Očkovať by sa malo dať v Lučenci, Bratislave, Nových Zámkoch, Humennom či Žiline. Prvá osoba má byť zaočkovaná v pondelok 7. júna. Minister očakáva, že zaočkovať sa dá okolo 80 000 ľudí.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport