eReport.sk
Legendárny kanadský hokejista Mike Bossy.
Legendárny kanadský hokejista Mike Bossy. Zdroj: nhl.com/islander

Navždy odišla hokejová ikona: Islanders trúchli nad stratou Mika Bossyho

Vo veku 65 rokov zomrel v piatok legendárny kanadský hokejista Mike Bossy. Jeden z najproduktívnejších strelcov a hráčov New Yorku Islanders podľahol doma v Montreale rakovine pľúc, záverečné týždne života strávil v paliatívnej starostlivosti. Správu potvrdili Islanders a frankofónna kanadská stanica TVA Sports, pre ktorú Bossy pracoval ako hokejový analytik.

„New York Islanders trúchli nad stratou Mika Bossyho, celosvetovej hokejovej ikony,“ citovala AP z vyhlásenia prezidenta klubu Loua Lamoriella. „Vždy sa snažil byť na ľade bezkonkurenčne najlepší. Spolu so svojimi spoluhráčmi získal štyri Stanleyho poháre za sebou, čím navždy zmenil históriu tohto klubu,“ dodal Lamoriello.

Pre „ostrovanov“ je už tretia strata tento rok

Bossy pôsobil v tíme desať sezón (1977-1987) a Stanley Cup zdvihol nad hlavu v rokoch 1980 až 1983. Pri zisku tretieho titulu sa stal MVP play off a okrem toho streli vo finále víťazný gól, čo zopakoval aj o rok neskôr. V radoch Islanderes strávil celú kariéru v NHL a v roku 1977 získal aj Calderovu trofej pre najlepšieho nováčika. Pre „ostrovanov“ je to po úmrtí Clarka Gillesa a Jeana Potvina už tretia strata tento rok.

V roku 1991 Bossyho uviedli do hokejovej Siene slávy

Počas prvých deviatich sezón prekonal Bossy sezónnu hranicu 50 gólov, čo je ligový rekord. Spoločne s krajanom Waynom Gretzkym sú navyše jediní hráči, ktorí mali v NHL deväť 50-gólových sezón. Okrem iného má najväčší gólový priemer na duel (0,762) a je tretí najlepší v počte hetrikov (39). Bossy ukončil kariéru s 1126 (573+553) kanadskými bodmi v základnej časti pre problémy s kolenom a chrbtom. V 129 dueloch play off pridal 160 bodov (85+75).

Spolu s Gillesom, Bryanom Trottierom a obrancom Denisom Potvinom nadviazali v roku 1980 na štvorročnú hegemóniu kanadského Montrealu Canadiens, ktorý v sedemdesiatych rokoch získal šesť titulov (1971, 1973, 1976-1979). V roku 1991 Bossyho uviedli do hokejovej Siene slávy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Navždy odišla hokejová ikona: Islanders trúchli nad stratou Mika Bossyho

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Hokej

Tipos liga

Politika

Šport

Zaujímavosti