eReport.sk
Biely dom vo Washingtone. Foto: tasr/ap

Návrh novej volebnej legislatívy USA predstavuje podľa Bidena hrozbu pre slobodné voľby

Americký prezident Joe Biden označil návrh novej volebnej legislatívy z dielne republikánov za “najnebezpečnejšiu hrozbu pre voľby” v histórii Spojených štátov. Ochrana volebných práv je podľa neho “testom” pre krajinu, informovala v noci na stredu agentúra AFP.
      
„Je na nás všetkých, aby sme ochránili toto právo. Je to test našej doby,” uviedol Biden počas príhovoru vo Filadelfii, v meste, v ktorom sa zrodila ústava Spojených štátov. Podľa Bidena predstavuje táto legislatíva “najnebezpečnejšiu hrozbu pre voľby a integritu slobodných a spravodlivých volieb” v histórii USA.
      
Biden sa počas príhovoru vyjadril aj k tvrdeniam republikánov a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa o podvodoch v minuloročných prezidentských voľbách. „Je to veľké klamstvo… Ak v Amerike prehráte, tak akceptujete výsledky (volieb) a riadite sa ústavou. Skúsite to znovu. Nenazývate fakty ‘falošnými’,” uviedol Biden.

Hlasovanie cez poštu by sa sťažilo

Návrhy nových volebných zákonov sú podľa republikánov potrebné s cieľom zabrániť volebným podvodom. Americký exprezident Donald Trump totiž tvrdil, že prezidentské voľby v novembri 2020 boli “ukradnuté”, píše AFP. Trumpa v týchto voľbách porazil úradujúci prezident USA, demokrat Joe Biden.
      
Republikáni vo viacerých amerických štátoch preto predstavili legislatívne návrhy, ktoré obmedzujú volebné práva obyvateľov – vrátane skomplikovania procesu hlasovania prostredníctvom pošty a skrátenia hodín na predčasné odovzdanie hlasov, píše AFP. Kritici namietajú, že navrhované zmeny vo volebnej legislatíve spôsobia ťažkosti voličom z etnických menšín.
      
Demokratickí zákonodarcovia podľa CNN chcú schválenie predmetnej legislatívy oddialiť s cieľom získať čas na to, aby dosiahli na pôde Senátu schválenie opatrení na federálnej úrovni, ktoré prijatie republikánskeho návrhu znemožní.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport