eReport.sk
Obyvatelia Anglicka vo štvrtok rozhodujú o zložení regionálnych samospráv. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h miestneho času.
Ilustračné foto: tasr

Naveky spojení? Britský súd rozhodol: Škótsko nemôže zorganizovať ďalšie referendum o nezávislosti!


Škótsky parlament nemôže zorganizovať druhé referendum o nezávislosti Škótska bez súhlasu Londýna. V stredu o tom jednomyseľne rozhodol Najvyšší súd Spojeného kráľovstva.

Škótsky parlament podľa verdiktu súdu nemá právomoc schváliť legislatívu o vypísaní nového referenda o nezávislosti bez súhlasu britskej vlády, resp. britského parlamentu. Škótska premiérka Nicola Sturgeonová navrhovala uskutočniť referendum v októbri 2023 s otázkou:

„Malo by byť Škótsko nezávislou krajinou?“,

píše agentúra AP.

Sturgeonová vyjadrila nad stredajším verdiktom súdu sklamanie

Prvé referendum o nezávislosti sa v Škótsku konalo na jeseň 2014. Škóti sa vtedy vyjadrili proti nezávislosti v pomere 55 k 45 percentám; volebná účasť dosiahla takmer 85 percent.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Chaos a bezprávie?
  2. Rusko je synonymom teroru
  3. Špinavá hra

Škótska autonómna vláda vtedy tvrdila, že takýto plebiscit možno uskutočniť len „raz za generáciu“. Súčasná šéfka škótskej vlády by ho však chcela zopakovať už po necelých desiatich rokoch. Konzervatívna britská vláda dlhodobo odmieta schváliť hlasovanie o nezávislosti Škótska, pričom argumentuje, že sa o tejto otázke rozhodlo už v prvom referende.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naveky spojení? Britský súd rozhodol: Škótsko nemôže zorganizovať ďalšie referendum o nezávislosti!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: