eReport.sk
Foto: Pavol Harum

Naučte sa hovoriť NIE! Dôvod, prečo tak urobiť ešte dnes (1. časť)


Každý z nás stojí pred situáciami, kedy sa musí rozhodovať. Aj vás už niekto o niečo požiadal a vy ste tak neskutočne chceli odmietnuť ,no nedokázali ste to? A potom ste si obrazne povedané trieskali hlavu o stenu? Práve asertivita je zručnosť, ktorá nám môže zjednodušiť bežné fungovanie v živote.

Kľúčovým uvedomením pri téme asertivity totiž je: Ak budete stáť pred rozhodnutím, či do niečoho ísť alebo nie, mnohokrát povedať NIE iným, znamená vlastne povedať ÁNO sebe. 

Je jedno, že ste v minulosti robili chyby a nechávali si skákať takpovediac po hlave. Všetci sme len ľudia. Skvelou správou však je, že to teraz môžete zmeniť, pretože asertivita je zručnosť, ktorá sa dá naučiť, trénovať a zdokonaľovať. Pravdou je, že práve ten, kto je asertívny, má našliapnuté na duševnú rovnováhu. A tú potrebujeme, predovšetkým v dnešnej dobe čoraz viac.

Byť asertívny však v sebe nenesie len schopnosť povedať nie. Znamená to aj to, že si viete obhájiť svoje práva, názory a požiadavky, a to pokojne, rozvážne a v pozitívnom duchu. Bez toho, že by ste boli agresívni alebo útoční. Alebo naopak, aby ste sa pasívne stiahli a prijali to, čo vám niekto nadiktuje, alebo podstrčí ako jasnú vec.

Pre asertivitu je veľmi dôležitá prítomnosť zdravého sebavedomia. Uvedomenie si vlastnej hodnoty. Pretože v konečnom dôsledku ide s asertivitou ruka v ruke i vlastná sebaláska.

Zdravá asertivita

Hranica medzi asertivitou a agresivitou je niekedy skutočne tenká. Existujú ľudia, ktorí si svoje práva a názory presadzujú arogantne, povýšene a bezohľadne. Či už z pozície nadriadenosti, veku, alebo postavenia: „Ja som šéf tak rob, čo ti hovorím! Ak sa ti nepáči, dvere sú na konci chodby!”

Prípadne sa podobná komunikácia môže vyskytovať aj u rodičov: „Kým bývaš v mojom dome, budeš sa správať podľa mojich pravidiel! Tvoj názor ma vôbec nezaujíma a nemienim sa s tebou o tom baviť. Rob si čo chceš po 18-tke!”

Tu si síce človek presadí svoje, ale za akú cenu? Vhodnejšie zvolené dialógy, teda asertívny prístup, by situáciu postavili do úplne iného svetla a pokojnejšej atmosféry.

Následne by sa tak dali konkrétne situácie riešiť bez scén, kriku a prehnaných emócií.

Pozor na bludný kruh

Schopnosť správať sa asertívne nám môže výrazne zlepšiť pocit zo seba samých a zvýšiť nám sebavedomie. Zároveň zlepšuje medziľudské vzťahy a patrí neodmysliteľne k zdravej psychohygiene každého človeka.

Pokiaľ človek nie je asertívny a na všetko odpovie ÁNO, dostáva sám seba do pasce. Mnohokrát kvôli neustálemu pritakávaniu a neschopnosti povedať NIE nestíha vlastné veci.

Kopia sa mu povinnosti, je vnútorne podráždený, má všetkého plné zuby a takýto stav môže viesť až k stavu depresie a vyhorenia.

Ako vyzerá asertívne správanie v praxi?

Odborníci sa zhodujú v tom, že asertívne správanie spájajú tieto aspekty:

  • Otvorene vyjadrujeme svoje myšlienky a pocity a povzbudzujeme svojho partnera pri rozhovore, aby to robil tiež.
  • Počúvame, keď hovorí druhý, a reagujeme adekvátne, či už s tým, čo počujeme, súhlasíme alebo nie. Nekričíme, nevysmievame sa, neurážame sa.
  • Sme schopní a ochotní preberať zodpovednosť, ale vieme aj delegovať.
  • Vieme oceniť druhých ľudí, a to aj slovne.
  • Sme schopní priznať si chybu a ospravedlniť sa.
  • Vieme si zachovať sebakontrolu.
  •  K ostatným sa správame a zároveň sa voči nim cítime ako rovnocenný partner. Je to staré známe: „Nad nikoho sa nepovyšuj a pred nikým sa neponižuj.”

Práve ste dočítali prvú časť článku k téme asertivity. Ktorá veta, alebo slovo vám z neho zostalo rezonovať v hlave? Alebo ste mali nejaký „aha moment”? Ak áno, zapíšte si ho a aplikujte zlepšenia s ním spojené do vašej životnej praxe.

V druhej časti sa už pozrieme na konkrétne príklady a techniky zdravej asertivity.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naučte sa hovoriť NIE! Dôvod, prečo tak urobiť ešte dnes (1. časť)