eReport.sk
Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Zdroj: tasr/ap

Biden: Putin urobil chybu, keď pozastavil účasť na dohode START. NATO je teraz oveľa silnejšie ako on!

NATO bude bojovať za našu slobodu. Ruský prezident Vladimir Putin spravil „veľkú chybu“, keď oznámil, že pozastavuje účasť Ruska na Dohode o znížení počtu strategických zbraní (Nová dohoda START) so Spojenými štátmi. Americký prezident Joe Biden to povedal pri príchode do prezidentského paláca vo Varšave, kde sa zúčastňuje na stretnutí Bukureštskej deviatky (B9), do ktorej patrí aj Slovensko. TASR o tom informuje na základe správy stanice Sky News.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Fiala hlási pomoc pre Ukrajinu
  2. Máme však aj nedostatky
  3. Rastislav Káčer
  4. Na Západe nič nové

Stretnutie B9

Na samotnom stretnutí B9, na ktorom je aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, následne americký prezident povedal, že to bol práve on sám, kto „tvrdo presadzoval“ rozšírenie NATO o mnohé z krajín, s ktorých predstaviteľmi dnes sedí vo Varšave pri stole.

NATO je teraz podľa Bidena nie iba silné, ale „ešte silnejšie“ než predtým. Americký prezident dodal, že krajiny B9 vedia lepšie ako ktokoľvek iný, o čo všetko na Ukrajine ide.

„Lídri za týmto stolom opakovane vystupovali, aby potvrdili svoju podporu (Ukrajine),“
 povedal americký prezident na stretnutí s lídrami B9 a generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

NATO bude bojovať za našu slobodu

Šéf Bieleho domu tiež zopakoval, že USA budú brániť „doslova každý centimeter územia NATO.“

„V hre nie je len Ukrajina, ale aj sloboda,“ povedal. „Veci sa radikálne zmenili a my sa musíme uistiť, že ich vrátime späť,“ dodal.

Prvá línia

Krajiny B9 sú podľa Bidena „v prvej línii,“ čo sa týka kolektívnej obrany NATO, ako aj obrany slobody a demokracie v Európe i na celom svete.

Biden zároveň zdôraznil, že USA opakovane zasadili o poskytnutie rozhodujúcej bezpečnostnej pomoci Ukrajine a podpory miliónom utečencov. „Spoločne budeme pokračovať v našej trvalej podpore Ukrajiny pri obrane jej slobody,“ dodal.

Do krajín Bukureštskej deviatky patria okrem Slovensko a Poľska aj Bulharsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva a Rumunsko.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden: Putin urobil chybu, keď pozastavil účasť na dohode START. NATO je teraz oveľa silnejšie ako on!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php