eReport.sk
Žena kráča okolo graffiti v španielskom meste Rivas Vaciamadrid 8. októbra 2020. Foto: tasr/ap

Nasledujúce mesiace budú tvrdé, varuje WHO. Týka sa to aj Slovenska


Severná pologuľa čelí rozhodujúcemu okamihu v boji proti pandémii vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2, uviedla v piatok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Poukázala na to, že príliš veľa krajín zažíva exponenciálny nárast počtu prípadov.

„Nasledujúce mesiace budú veľmi tvrdé a niektoré krajiny budú na nebezpečnej ceste,“ uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnej tlačovej konferencii.

Problémom je exponenciálny nárast

Tedros dodal, že príliš veľa krajín zaznamenáva exponenciálny nárast prípadov chorých na COVID-19, čo má za následok, že nemocnice a jednotky intenzívnej starostlivosti sú na hranici svojej kapacity alebo ju už prekročili. „A to sme ešte len v októbri,“ zdôraznil.  Aj Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v piatok varovalo, že úroveň prenosu ochorenia COVID-19 v 23 členských krajinách Európskej únie a v Spojenom kráľovstve je teraz „vážne znepokojujúca“. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Varovanie sa týka aj Slovenska.

Ide o veľkú hrozbu pre verejné zdravie

Do spomínanej kategórie patria všetky členské krajiny EÚ okrem Cypru, Estónska, Fínska a Grécka, uviedlo ECDC vo svojom najnovšom hodnotení situácie – to je nárast oproti iba siedmim krajinám spred mesiaca. „Neustále nárasty v prípadoch ochorenia COVID-19… predstavujú veľkú hrozbu pre verejné zdravie, pričom väčšina krajín má vysoko znepokojujúcu epidemiologickú situáciu,“ napísala vo vyhlásení riaditeľka ECDC a nemecká lekárka Andrea Ammonová.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nasledujúce mesiace budú tvrdé, varuje WHO. Týka sa to aj Slovenska

KOMENTOVALI STE: