eReport.sk
Andrea Letanovská, foto: tasr

Našla aj pozitívum: Letanovská nevidí naše zdravotníctvo len v čierno-bielych farbách

Za jednu z najpozitívnejších zmien v slovenskom zdravotníctve za rok 2020 považuje koaličná poslankyňa a členka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Andrea Letanovská (Za ľudí) odhodlanosť, kolegialitu a spolupatričnosť, akú ukázali slovenskí zdravotníci pri odstraňovaní následkov pandémie nového koronavírusu. Povedala to pre TASR v bilancii uplynulého roka z jej pohľadu.

Poukázala na to, že už aj pred vypuknutím koronakrízy boli mnohé pracoviská veľmi poddimenzované personálom, veľmi ťažko pokrývali prevádzku a zdravotníci pracovali mnoho hodín nadčasov, často v nevhodných podmienkach. „To, čoho sú schopní teraz, je pre nezainteresovaného veľmi ťažko predstaviteľné a aj pre mňa ťažko popísateľné slovami,“ komentovala.

Rovnako pozitívne hodnotí aj výsledky slovenských vedcov. „Keď zvážime podmienky, v akých pracujú slovenskí vedci, tak ich výsledky a patenty, ktoré vznikli v posledných mesiacoch, sú veľmi obdivuhodné a myslím, že v zahraničí získali viac ocenenia ako doma,“ komentovala Letanovská, podľa ktorej ide o slovenské špecifikum.

Myslí si, že práve pandémia nového koronavírusu bola najväčším problémom, akému čelilo nielen slovenské zdravotníctvo, a to nielen v roku 2020, ale aj za posledné desaťročia. „Keby som mala popísať, v čom je situácia u nás horšia ako v niektorých iných, podobne rozvinutých krajinách, tak by som musela vyzdvihnúť personálnu krízu v zdravotníctve,“ tvrdí koaličná poslankyňa.

Poznamenala, že tento stav trvá už niekoľko rokov, postupne sa zhoršuje. Podľa jej slov to veľmi tesne súvisí so zlým nastavením financovania a riadenia zdravotníctva. Poukázala na dlhodobé podfinancovanie rezortu zdravotníctva, s veľmi ťažko obhájiteľnými tokmi financovania a veľkú nerovnomernosť, či až nespravodlivosť alokácie zdrojov. To malo podľa Letanovskej za následok, že niektoré profesie a špecializácie zdravotníckych pracovníkov sa začali vyľudňovať.

„Napriek rastúcej potrebe počtu sestier, ďalšieho odborného personálu a niektorých lekárskych špecializácií nedošlo k žiadnym systematickým krokom na zastavenie, prípadne zvrátenie trendu. Aj preto je situácia u nás ťažšia ako u našich susedov,“ poznamenala.

Letanovská dodala, že za premárnenú príležitosť v rezorte zdravotníctva v rámci tohto roka považuje prípravu zásadných reforiem a zmeny financovania zdravotníctva.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Našla aj pozitívum: Letanovská nevidí naše zdravotníctvo len v čierno-bielych farbách