eReport.sk
Vesmírna loď Šen-čou 13, ktorá vyštartovala z kozmodrómu Ťiou-čchüan v púšti Gobi v noci z piatka na sobotu miestneho času 15. októbra 2021 Foto: tasr

NASA poverila tri spoločnosti vývojom nových komerčných vesmírnych staníc

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) poveril tri spoločnosti, aby vyvinuli návrhy nových komerčných vesmírnych staníc. Informovala o tom v noci na piatok tlačová agentúra DPA.
      
Medzi trojicou spoločností je Blue Origin, ktorá na tento účel dostane 130 miliónov dolárov. Firma Nanoracks dostane 160 miliónov dolárov a Northrop Grumman 125,6 milióna dolárov.
      
NASA sa snaží o prechod z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) na iné platformy a udržať tým “neprerušovanú prítomnosť Spojených štátov na nízkej obežnej dráhe Zeme”.
      
Spoločnosť Blue Origin zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa pred niekoľkými týždňami oznámila, že pracuje na vývoji svojej vlastnej vesmírnej stanice nazvanej Orbital Reef, a to s partnermi, ku ktorým patrí aj letecká spoločnosť Boeing.
      
ISS je najväčšou a služobne najstaršou vesmírnou stanicou. Prevádzkujú ju NASA a ďalšie partnerské spoločnosti z celého sveta. Od roku 2000 ju nepretržite obývajú rôzni astronauti. Definitívne rozhodnutie o tom, kedy ISS ukončí svoju činnosť, ešte nepadlo.
      
Stanica, ktorá má 23 rokov, v ostatnom čase zápasí s problémami, ako sú požiare a obavy z úniku vzduchu. V súčasnosti prebiehajú rokovania o predĺžení jej životnosti po roku 2024.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

NASA poverila tri spoločnosti vývojom nových komerčných vesmírnych staníc

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti