eReport.sk

Nás šikanujú, no sami kašlú na pravidlá. Poslanci nosia nepovolené štíty


Ruky, rúško, rozostupy sú heslá, ktoré Slováci v týchto dňoch v súvislosti s koronavírusom počúvajú niekoľkokrát denne. Politici vyzývajú k vyššej zodpovednosti a ochrane, pritom sami majú v nariadeniach chaos. Bývalý premiér či súčasná poslankyňa za OĽANO sa veselo na verejnosti ukazujú s priesvitnými štítmi na tvárach. Úrad verejného zdravia pritom dvíha prst.

„Priesvitné tvárové štíty nie sú adekvátnou a dostatočnou náhradou rúška a nie sú povolené ako rovnocenná náhrada rúška. Prekrytie horných dýchacích ciest je možné len uvedenými príkladmi: rúško, šál, šatka,“ odpísali nám z úradu verejného zdravia na naše otázky. Tieto slová by si mali vylepiť na viditeľné miesto v centrále strany SMER-SD, ale aj  v parlamente. Bývalý premiér a súčasný poslanec Robert Fico sa totiž niekoľkokrát objavil na tlačovej konferencii v priesvitnom štíte. Na naše otázky strana nereagovala. Na tohto týždňovej schôdzi bol už expremiér s jednorázovým rúškom.

V priesvitnej „maske“ bolo možné vidieť na rokovaní parlamentu aj poslankyňu za OĽANO Romanu Tabák. „Spomínané rúško som dostala ako darček a nechcela som ho vyhadzovať. Zvolila som jeho použitie len v rámci jednorazového experimentu,“ šokujúco vysvetľovala politička. Vďaka jej „experimentu“ totiž nepriamo ohrozila ľudí v sále. Neskôr sa v ňom dokonca ukázala na schôdzi parlamentného výboru, kde bol aj premiér a jej stranícky šéf Igor Matovič. Počas rokovania národnej rady komunikovala v tesnej blízkosti s viacerými politikmi. „Som si plne vedomá, že takéto rúško má zníženú schopnosť ochrany a nenahrádza funkciu klasického rúška. Aj z týchto dôvodov sa vraciam opäť k používaniu látkových alebo chirurgických rúšok.“

Zaujímavé je, že Romanu Tabák zrejme nikto neupozornil, aby takéto „rúško“ v sále či na rokovaní výboru nenosila. Schôdzu v tom čase viedol napríklad aj jej kolega Gábor Grendel. Boli sme zvedaví, či mal vedomosť o tom, že priesvitné tvárové štíty nie sú povolenou ochranou. Na naše otázky však nereagoval.

Foto: facebook SMER-SD a RT

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nás šikanujú, no sami kašlú na pravidlá. Poslanci nosia nepovolené štíty

Aktuálne