Téma slovenských národných parkov bola v ostatnom čase viac ako horúca. Najviac si na nej prihrievala svoju polievočku opozícia, ktorá nebojovala ani tak za ne, ako proti navrhovanému ministrovi životného prostredia Rudolfovi Huliakovi a napokon menovanému Tomášovi Tarabovi, pod ktorých mali patriť. Márna snaha, opozícia svoj boj prehrala, čo bolo pre slovenské národné parky víťazstvom.
Nedovolí ekonomické vyciciavanie
Slovenské národné parky prešli podľa Tomáša Tarabu takou reformou, že ich budajovci odrezali prakticky od všetkých príjmov. Iba na ich administratívu, platy stoviek ľudí a akože fungovanie, ktoré má spočívať vlastne v tom, že nikto nemá v parkoch nič robiť, ide podľa súčasného ministra životného prostredia kadejakými skrytými dotáciami desiatky miliónov eur ročne. Ako píše Tomáš Taraba v statuse na sociálnej sieti, z envirofondu, ktorý má príjmy z emisných povoleniek priemyslu a primárne sa majú peniaze vracať do zelenej transformácie ekonomiky, odkanalizovanie obcí a podobne, sa nalievajú desiatky miliónov do národných parkov, lebo ich zbabraná reforma ich obrala o všetky peniaze.
Taraba si myslí, že Budaj a spol. dokonca očakávali, že prevádzkovateľ Vodného diela Gabčíkovo, Vodohospodárska výstavba, bude dotovať činnosť národných parkov rôznymi finančnými akože darmi. „Toto som zastavil už koncom roka, pretože hydroelektráreň platí 100 miliónov eur dane do štátneho rozpočtu, čo nie je málo, a má obrovské výdavky s modernizáciou vodného diela, od čoho závisia ďalšie budúce príjmy. Nedovolím, aby nadmieru bola táto spoločnosť vyciciavaná ekonomicky cez rôzne skryté dotácie, ktoré s jej činnosťou vôbec nesúvisia,“ skonštatoval rázne šéf rezortu životného prostredia.
Mohlo by vás zaujímať:
Tomáš Taraba prízvukuje, že je za transparentnosť, a preto budúci týždeň plánuje ísť do TANAP-u a bude informovať verejnosť v akom ekonomickom marazme sú naše národné parky. „Vystavím reálny účet, pozostávajúci z rôznych skrytých dotácií cez eurofondy a podobne,“ konštatuje a na samý záver dodáva, že jeho odkaz bude jasný: „Národné parky sa musia vedieť postaviť ekonomicky čo najviac na vlastné nohy. Aj tomu budeme venovať v roku 2024 čas a úsilie. Aj preto začnem rokovania s predstaviteľmi obcí, turizmu, ochrany prírody a ostatnými, aby sme našli zhodu. Týmto otvoríme skutočnú diskusiu o zonácii.“
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Národné parky sa musia vedieť ekonomicky postaviť na vlastné nohy, tvrdí Tomáš Taraba