eReport.sk
Ján Budaj, zdroj: FB/Ján Budaj
Ján Budaj, zdroj: FB/Ján Budaj

Švédi vedia, ako na medveďov a EÚ: Slovensko by sa mohlo inšpirovať


Útoky medveďov na človeka sú na Slovensku dlhodobý problém. Podľa agentúry TASR, ktorá sa odvoláva na envirorezort,  za uplynulých 20 rokov zabili u nás medvede 26 ľudí a 274 ďalších vážne zranili. Zmeny v zákonoch, ktoré majú uľahčiť vydávanie výnimiek na lov medveďa, podľa Štátnej ochrany prírody umožnia robiť odstrely „preventívne a v predstihu“. To, že po novom netreba identifikovať problémové jedince, potvrdil aj štátny tajomník envirorezortu Kuffa. Podľa eurokomisie to smernica o biotopoch neumožňuje. Do problémov dostal Slovensko hlavne exminister Ján Budaj.

Vlani bolo podľa zdrojov zo Štátnej ochrany prírody SR 1644 hlásení o škodách, stretoch a výskyte jedincov medveďa hnedého. Dohromady bolo zaznamenaných 12 útokov medveďa a zranených 14 ľudí. Reálny nárast problému však dokladá výška škôd, ktorú štát postihnutým kompenzoval. Vlani vyplatil vyše 543-tisíc eur, roky predtým to bola rádovo nižšia suma (v roku 2022 takmer 400-tisíc eur, v roku 2021 necelých 200-tisíc a v roku 2020 čosi vyše 75-tisíc), informuje portál Postoj.

Potom, ako sa začalo s intenzívnejším riešením problémových jedincov, teda s ich odstrelom, počet hlásení sa znížil.

Mali by sme si brať príklad od Švédov

Severania spustili 21. augusta, podobne ako po iné roky, loveckú sezónu regulačného odstrelu medveďa hnedého. Oficiálne trvá do 15. októbra alebo do naplnenia lovnej kvóty v jednotlivých oblastiach a podoblastiach, píše Postoj a pripomína, že Švédsko je jednou z mála krajín Európskej únie, ktoré stále praktizujú regulačný lov medveďa hnedého.

Regulačný lov medveďa fungoval aj na Slovensku, no exministr životného prostredia bývalých vlád Ján Budaj zabezpečil, že sa táto šelma dostala do kategórie celoročne chránených a lov bol odvtedy možný už len na výnimku. A loviť ho mohli v zásade už len príslušníci Zásahového tímu pre medveďa hnedého, ktorý funguje v rámci Štátnej ochrany prírody SR. A aj udeľovaniu týchto výnimiek všemožne bránili úradníci ministerstva práve za čias Jána Budaja.

Späť do minulosti

Švédi si manažment medvedej populácie, do ktorého patrí aj regulačný lov, zachovali. Hoci sa – rovnako ako na Slovensku – vo všeobecnej rovine musia riadiť spoločnými predpismi Európskej únie, kde je medveď zaradený v najvyššom stupni ochrany, na vnútroštátnej úrovni ho doteraz nezaradili medzi celoročne chránené, prízvukuje Postoj.

Švédsko navyše v roku 2022 uvoľnilo pravidlá na používanie loveckých psov, ktoré bolo predtým zakázané, poľovníci môžu použiť najviac dvoch na jedného loveného medveďa.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Michal Truban vo volebnej centrále koalície PS-Spolu.

Zdá sa, že Slovákom nezostáva nič iné, iba sa vrátiť k pôvodným predpisom, ktoré fungovali a ktoré exminister Budaj nezodpovedne pomenil. A to aj napriek námietkam Eurokomisie. Treba si iba vziať príklad zo Švédska. Táto severská krajina určite nepatrí k tým, ktorí majú výraznejšie konflikty s inštitúciami Európskej únie, no v otázke medveďov uprednostňujú svoj domáci záujem. A svoj domáci záujem by sme mali presadzovať aj my.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Švédi vedia, ako na medveďov a EÚ: Slovensko by sa mohlo inšpirovať

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne