eReport.sk
Foto: tasr

NAKA ukončila vyšetrovanie v súvislosti s likvidáciou bytovky v Prešove po výbuchu

Mesto Prešov pri likvidácii bytového domu na Mukačevskej ulici po výbuchu plynu, ku ktorému došlo v decembri 2019, a pri následnom odvoze sutín neporušilo zákon. Vyplýva to zo záverov uznesenia Národnej kriminálnej agentúry. Rozhodnutie následne potvrdila aj Krajská prokuratúra Prešov. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovala primátorka mesta Andrea Turčanová.

„Od začiatku som tvrdila, že sme robili všetko s najlepším úmyslom a nie som si vedomá toho, že by mesto vedome niečo porušilo. Som veľmi rada, že vyšetrovateľ nám dal za pravdu a že naozaj mesto urobilo všetko preto, aby čo najskôr odstránilo mimoriadnu situáciu,” uviedla primátorka.

„Zodpovedné orgány konajúce v mene mesta Prešov podľa zadovážených dôkazov postupovali tak, aby vzhľadom na vzniknutú situáciu a vzhľadom na okolnosti celého prípadu demolácie bytového domu postupovali pri spravovaní cudzieho majetku čo najhospodárnejšie a nespôsobili škody na cudzom majetku,” citovala z uznesenia vyšetrovateľa NAKA Turčanová.

Foto: tasr

Zdroj: tasr

Vyšetrovanie trvalo rok

Vyšetrovanie prípadu trvalo takmer rok. Predchádzali mu dve trestné oznámenia, ktoré boli podnetom pre začatie trestného stíhania pre zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Jedno z nich podal prešovský mestský poslanec Martin Eštočák, podľa ktorého mesto neuprednostnilo výhodnejšiu ponuku na vykonanie týchto prác od konkurenčnej spoločnosti.

„Vyšetrovateľ dospel k záveru, že v danom prípade nedošlo k spáchaniu uvedeného trestného činu, ale môže ísť o správny delikt podľa zákona o verejnom obstarávaní, a preto rozhodol o postúpení veci Úradu pre verejné obstarávanie. Z vykonaného vyšetrovania vyplynulo podozrenie, že Mestský úrad Prešov ako verejný obstarávateľ pri výbere dodávateľov demolačných prác porušil niektoré ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní, ako napríklad opomenutie priameho rokovacieho konania či neuzatvorenie písomnej zmluvy s dodávateľmi prác,” uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Podľa jeho slov sa so závermi vyšetrovateľa stotožnil aj prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove, keď 3. marca 2021 zamietol sťažnosť oznamovateľa proti uvedenému rozhodnutiu vyšetrovateľa ako nedôvodnú. „Rozhodnutie je teda právoplatné a vo veci správneho deliktu bude ďalej konať ÚVO, ktorému už bola celá vec postúpená,” skonštatoval Slivka.


Zdroj: tasr

Podľa Turčanovej má zákon o verejnom obstarávaní klauzulu, že pri mimoriadnej situácii je možné robiť rokovacie konanie bez zverejnenia, čo aj robili. Opomenuli však podľa nej o tom písomne informovať ÚVO. „Urobili sme to až dodatočne, keď sme si uvedomili, že túto povinnosť sme zanedbali. Dennodenne sme sedeli na krízových štáboch, hľadali riešenia, aby ľudia nemuseli byť u príbuzných, známych a na internátoch veľmi dlhú dobu, ale aby sme ich vrátili čo najskôr domov. Chyby sa stávajú, nikto nie je neomylný,” povedala primátorka.

Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na prešovskom sídlisku 6. decembra 2019 si vyžiadal osem obetí na životoch.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport