eReport.sk
Hamran nekoná zákonne
Zľava šéf NAKA Ľubomír Daňko, 1. viceprezident PZ SR Branko Kišš a prezident PZ SR Štefan Hamran počas májovej tlačovky. Foto: tasr

Maďarič o kauze Gašpar: NAKA prekročila hranicu, treba hovoriť o Ódorovej zodpovednosti!


NAKA prekročila hranicu! Premiér Ľudovít Ódor sa zatiaľ k víkendovému fiasku Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vyjadril len veľmi neurčito. Je to však on, kto je povereným ministrom vnútra a kto si spolu s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v konflikte exministra Ivana Šimka s vedením polície vybral, že bude stáť za vedením polície. Namiesto policajného prezidenta Štefana Hamrana bol teda odvolaný Šimko a zdá sa, že polícia a NAKA definitívne nadobudli dojem, že zákon pre „mužov zákona“ neplatí, resp. že sú to oni, kto je zosobneným zákonom.

V roku 2016 by sa ozvali EÚ aj USA

Inak sa nedá vysvetliť zadržanie opozičného politika pár týždňov pred parlamentnými voľbami a to za údajný prečin, za ktorý sa bežne udeľuje pokuta. Na pováženie je aj to, že si Lipšicova špeciálna prokuratúra v takomto ľahkom prípade dovolila žiadať pre bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara väzbu. Nakoniec sa však ukázalo, že na špeciálnej prokuratúre sú stále aj takí prokurátori, ktorým niečo hovoria pojmy ako zákon, spravodlivosť, či demokracia.

„Zadržanie akéhokoľvek opozičného politika pár týždňov pred voľbami by v rokoch 2010, 2016 alebo 2020 vyvolalo nepredstaviteľné politické zemetrasenie a znepokojený by bol Brusel, Paríž, Berlín, Londýn a Washington dohromady. Samozrejme, že argumenty toho typu, že polícia si musí robiť svoju prácu aj v priebehu volebnej kampane, by boli vysmiate. A to mediálne peklo, aké by prepuklo po prepustení zadržaného opozičného politika, si ani neviem predstaviť,“ vyjadril sa pre Štandard bývalý minister kultúry Marek Maďarič.

Policajný štát

Policajný štát bol ešte pred pár rokmi považovaný len za tému malej skupiny zradikalizovaných občanov. Dnes, kedy si môže policajný prezident úspešne vyžiadať odvolanie ministra, alebo kedy môže NAKA držať človeka vo väzbe rok a pól bez jasného obvinenia a zaisťuje opozičného politika šesť týždňov pred voľbami, sa pravdepodobne za súhlasného mlčania prezidentky posúvame niekde, kde sme ako spoločnosť byť nechceli.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hlavné pojednávanie v korupčnej kauze podnikateľa Štefana Ž. pokračuje vo štvrtok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku výsluchom policajného exprezidenta Tibora Gašpara.
  2. Čaputovej priorita Ukrajina?

„Čo sa teda stalo, že reálna situácia zadržania a potom prepustenia opozičného politika je dnes prijímaná vo veľkej časti politického a mediálneho spektra s pomerne zdržanlivými komentármi, prípadne cudným mlčaním? Naozaj nemáme schopnosť domyslieť si, kam nás takéto zbabrané zásahy orgánov činných v trestnom konaní posúvajú?,“ pýta sa Maďarič.

Nekončiaci zoznam prešľapov Hamranových chlapcov

Tých káuz, ktoré by nám mali udierať do očí, je navyše podľa exministra omnoho viac a už dávno to rozhodne nie je len na mávnutie rukou. „Spomeňme si napríklad na odpočúvanie opozície na poľovníckej chate pod absurdnou zámienkou sledovania pytliakov. Ešte raz: odpočúvanie opozície. Pozrime sa tiež spätne nielen na absolutizovanie svedectiev tzv. kajúcnikov, ale už aj na rozsudky. Týmto páchateľom závažnej trestnej činnosti boli nadelené benefity v podobe podmienok a smiešnych finančných trestov. A zamyslime sa ešte raz nad tým, že časť vyšetrovateľov NAKA čelí trestnému stíhaniu a napriek tomu boli povýšení alebo preradení do dôležitých riadiacich funkcií,“ dodal Maďarič.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Maďarič o kauze Gašpar: NAKA prekročila hranicu, treba hovoriť o Ódorovej zodpovednosti!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre