eReport.sk
Kováčik
Dušan Kováčik. Foto: tasr

Po zadržaní, obvinenie! Špeciálny prokurátor má toho na rováši asi viac

AKTUALIZOVANÉ – Špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika obvinili pre viacero skutkov vrátane trestného činu korupcie. Obvinenia vzniesli celkovo voči štyrom osobám. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

V rámci štvrtkovej akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) boli zadržané dve osoby, medzi nimi aj Dušan Kováčik.

„V súčasnosti prebiehajú s obvinenými osobami procesné úkony a vzhľadom na ich charakter a obsah sa nebudeme v tomto štádiu konania k veci bližšie vyjadrovať. ÚŠP poskytne stanovisko potom, čo to procesná situácia umožní. Pripomíname, že vo veci naďalej platí informačné embargo, ktoré na vec uvalil dozorový prokurátor,“ uviedla hovorkyňa.

Korupcia aj zneužitie právomoci verejného činiteľa

Ako neskôr informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka Kováčika vyšetrovateľ obvinil okrem zločinu prijímania úplatku aj zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z pokračovacieho zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Rad obvinení má na krku aj druhý zadržaný

Národná kriminálna agentúra (NAKA) pri štvrtkovom zásahu v Bratislave zadržala aj Norberta P. Toho vyšetrovateľ obvinil zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti a z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Slivka dodal, že NAKA naďalej pokračuje na viacerých miestach v rozsiahlych procesných úkonoch, preto podľa policajného hovorcu nie je možné poskytnúť bližšie informácie.

Obvinením a zadržaním Dušana Kováčika sa zaoberá už aj prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková. „Prvá námestníčka generálneho prokurátora Kováčiková sa vecou zaoberá. Médiá budeme o jej rozhodnutí o dočasnom pozastavení výkonu funkcie prokurátora informovať hneď, ako to bude možné,“ sprostredkovala stanovisko za Generálnu prokuratúru (GP) SR Tökölyová.

Hovorí sa o takáčovcoch

Ako sme už skôr informovali, NAKA mala zadržať špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika as ešte jednu osobu. Hroziť im má obvinenie v súvislosti so zločineckou skupinou takáčovci. Upozornil na to vo štvrtok Denník N s tým, že dôvody zadržania zatiaľ nie sú známe. „Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony v tejto chvíli neposkytujeme žiadne informácie,“ uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. „K veci a prebiehajúcim úkonom, ktoré vykonáva NAKA, sa nebudeme vyjadrovať,“ dodala v podobnom duchu hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Kolíková: Prehlbuje to nedôveru v prokuratúru

Ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí) medializované informácie o zadržaní špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika nijako netešia. Takáto skutočnosť podľa nej prehlbuje nedôveru v prokuratúru. Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) v reakcii upozornila na potrebu čestných, statočných a odvážnych ľudí na čele prokuratúry. Ak by sa v prípade Kováčika preukázali podozrenia zo spájania trestných činov, znamenalo by to podľa nej hlboké spreneverenie sa poslaniu, ktoré má napĺňať. „Takáto skutočnosť prehlbuje nedôveru v prokuratúru, ak človek na jej čele je trestne stíhaný, pričom on sám má v zásadnej kompetencii trestne stíhať tých, ktorí sa dopustili trestných činov,“ doplnila Kolíková. Ďalej uviedla, že je momentálne o to potrebnejšie sústrediť sa na voľbu nového generálneho prokurátora, „aby na čele prokuratúry stál človek, ku ktorému máme veľkú dôveru, že bude statočný“.

Národná kriminálna agentúra mala podľa informácií Denníka N okrem Kováčika zadržať aj vysoko postaveného policajného funkcionára špeciálneho útvaru. Hroziť im má obvinenie v súvislosti so zločineckou skupinou takáčovci. Remišová skonštatovala, že už nikdy sa nemôže stať, aby špeciálny prokurátor nepodal ani jedinú obžalobu a zametal citlivé prípady pod koberec. „Polícia si musí slobodne plniť svoju robotu a povinnosti a pre nás politikov je mimoriadne dôležité, aby dve kľúčové pozície v štáte – generálny prokurátor a špeciálny prokurátor – boli obsadené čestnými, statočnými a odvážnymi profesionálmi,“ upozornila. Prispieť k boju proti korupcii má aj zákon o výkone rozhodnutia o zaistení majetku a správe zaisteného majetku, ktorý v stredu (21. 10.) schválil.

Zdroj: tasr, foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Po zadržaní, obvinenie! Špeciálny prokurátor má toho na rováši asi viac

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti