eReport.sk
Foto: unsplash

Najvyšší súd rozhodol: V prípade nárokov vyplývajúcich z činnosti bývalej ŠtB je zodpovedné Ministerstvo vnútra

Najvyšší súd (NS) SR minulý týždeň rozhodol, že pasívne vecne legitimovaným subjektom v prípade nárokov vyplývajúcich z činnosti bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) je Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Rozhodnutie sa tiež týka nárokov vyplývajúcich z prípadnej neoprávnenej evidencie osoby v registračných protokoloch a agentúrnych zväzkoch ŠtB, ako aj zverejnenia tejto evidencie.

Rozhodovali o žalobe

,,Súdy nižších inštancií rozhodovali o žalobe o ochrane osobnosti podanej proti Ústavu pamäti národa. Dospeli k záveru, že žalobu je potrebné zamietnuť z dôvodu nedostatku pasívnej vecnej legitimácie takto označeného subjektu,“ priblížila Važanová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ja už som sa obetoval dosť
  2. klimatický zákon
  3. Stíhacie lietadlá F-16 poľského letectva
  4. Ingrid Brocková

Pasívnej vecnej legitimácie

Veľký senát občianskoprávneho kolégia NS napokon svojím rozsudkom zamietol dovolanie podané žalobcom. Dospel k záveru, že súdy nižších inštancií posúdili správne nedostatok pasívnej vecnej legitimácie Ústavu pamäti národa. ,,A rovnako správne skonštatovali, že pasívne vecne legitimovaným subjektom je Slovenská republika, v mene ktorej koná MV SR,“ doplnila hovorkyňa.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Najvyšší súd rozhodol: V prípade nárokov vyplývajúcich z činnosti bývalej ŠtB je zodpovedné Ministerstvo vnútra

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php