eReport.sk
Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Zdroj: tasr/ap

Najvyšší súd rozhodol! Trump má ako bývalý prezident imunitu proti trestnému stíhaniu: Biden to odmieta


Americký prezident Joe Biden v pondelok ostro skritizoval rozhodnutie Najvyššieho súdu USA o prezidentskej imunite. Rozhodnutie sa považuje za víťazstvo Donalda Trumpa, jeho pravdepodobného súpera v novembrových prezidentských voľbách, píše TASR podľa agentúr AFP a Reuters.

Biden varoval, že prelomové rozhodnutie súdu vytvára nebezpečný precedens, ktorý by Donald Trump v prípade novembrového zvolenia zneužil. ,,Tento národ bol založený na zásade, že v Amerike nie sú králi,“ povedal Biden a dodal, že nikto nie je nad zákonom. Rozhodnutím amerického Najvyššieho súdu sa to podľa neho „zásadne zmenilo“.

Trump má ako bývalý prezident imunitu proti trestnému stíhaniu

Najvyšší súd v pondelok rozhodol, že Trump má ako bývalý prezident určitú imunitu proti trestnému stíhaniu. Bývalí prezidenti majú podľa súdu istú imunitu spojenú s činmi, ktoré vykonávajú počas úradu. Trumpov prípad však definitívne nerozsúdil, čo môže oddialiť jeho súdny proces v prípade obvinenie zo sprisahania s cieľom zvrátiť výsledky prezidentských volieb v roku 2020.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Novým predsedom Hlasu-SD sa stal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok

Absolútna imunita

Sudcovia Najvyššieho súdu USA rozhodli v pomere šesť ku trom štyri mesiace pred americkými prezidentskými voľbami. V nich sa Trump s najväčšou pravdepodobnosťou opäť stretne s demokratickým kandidátom a súčasným prezidentom USA Joeom Bidenom. Konzervatívny predseda Najvyššieho súdu USA John Roberts povedal, že prezidenti disponujú „absolútnou imunitou“ voči trestnému stíhaniu za úradné činy vykonané počas výkonu funkcie. Na činy vykonané mimo úradu sa podľa neho „imunita nevzťahuje“. Prípad tak bol odovzdaný súdu nižšej inštancie.

Som hrdý na to, že som Američan!

Traja liberálni sudcovia s takýmto tvrdením nesúhlasia. Sudkyňa Sonia Sotomayorová uviedla, že nikdy v histórii USA nemal „prezident dôvod domnievať sa, že bude chránený pred trestným stíhaním, ak využije právomoci svojho úradu na porušenie trestného zákona“. Exprezident USA označil pondelkové rozhodnutie Najvyššieho súdu za veľké víťazstvo pre americkú ústavu a demokraciu. ,,Som hrdý na to, že som Američan!“ napísal na svojej sociálnej sieti Truth Social.
Trump je obvinený zo snáh o zvrátenie výsledkov volieb z roku 2020, v ktorých nad ním zvíťazil Biden. Súčasťou toho bol aj útok stúpencov Trumpa na sídlo amerického Kongresu zo 6. januára 2021.

Exprezident a jeho právnici tvrdia, že proti obvineniam súvisiacim s výkonom prezidentskej funkcie má imunitu. Všetky činy, z ktorých bol obvinený, spadajú podľa nich do „okrajových“ úradných úkonov prezidenta.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Najvyšší súd rozhodol! Trump má ako bývalý prezident imunitu proti trestnému stíhaniu: Biden to odmieta

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: