eReport.sk
Ilustračná snímka: Foto: fb/polícia

Najstarší policajný pes: Zachránil už niekoľko ľudských životov

Jedným z najstarších slúžiacich psov v službách slovenskej polície je takmer 11-ročná sučka Jess, vycvičená na záchranárske práce. Za svoju kariéru v Policajnom zbore zachránila dva ľudské životy. Informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.

Služba Jess v radoch polície sa končí tento mesiac, keď odchádza na zaslúžilý dôchodok k svojmu policajnému psovodovi Jurajovi Linhartovi, s ktorým slúži od roku 2011.

Prvýkrát zachránila ľudský život hneď na začiatku svojej policajnej kariéry, keď spoločne s Linhartom bola vyslaná na vyhľadanie osoby, ktorá zablúdila v lese pri Handlovej. „Asi po dvoch hodinách pátrania a chôdze hlbokým snehom približne osem kilometrov od miesta začiatku pátrania služobná sučka ostala chvíľu nehybne stáť, vetrila a potom sa rozbehla do lesného porastu, kde asi po piatich minútach začala intenzívne štekať. Po vojdení do lesného porastu a prekonaní potoka uvidela policajná hliadka, ako Jess šteká pri osobe ležiacej v snehu,” priblížila hovorkyňa. Nezvestná mala omrzliny a ošetrili ju v nemocnici.

Ilustračná foto – Foto: PZ SR Trnava

„O niekoľko rokov neskôr táto zohraná dvojica zasahovala v katastrálnom území mesta Handlová nad sídliskom Morovnianska cesta pri vyhľadaní ďalšej nezvestnej osoby,” uviedla Bárdyová. V lesnom poraste označila Jess štekaním ležiacu osobu. Identifikáciou sa zistilo, že ide o nezvestnú osobu, ktorej okamžite poskytli prvú pomoc a následne privolali rýchlu zdravotnú pomoc. Blízko nej sa našlo niekoľko škatuliek od liekov a kuchynský nôž s čepeľou s dĺžkou asi 15 centimetrov.

Ministerstvo vnútra SR a teda PZ má v súčasnej dobe celkový systemizovaný stav 739 služobných psov, pričom reálne využíva 683 služobných psov. V súčasnosti viac ako 95 percent tvoria psy plemena nemecký ovčiak.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Najstarší policajný pes: Zachránil už niekoľko ľudských životov

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti