eReport.sk
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) počas spomienkového podujatia k 77. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny v Európe v Múzeu SNP v Banskej Bystrici 7. mája 2022.
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) počas spomienkového podujatia k 77. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny v Európe v Múzeu SNP v Banskej Bystrici 7. mája 2022. Foto: tasr

Naďov jasný odkaz: Mier je jednou z najvzácnejších komodít

Slovenská republika je súčasťou mierových síl Organizácie Spojených národov (OSN) od svojho vzniku. Za 29 rokov sa v doposiaľ 16 misiách pod vlajkou OSN vo svete vystriedali už tisícky slovenských vojakov. Pri príležitosti nedeľného Medzinárodného dňa mierových síl OSN minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) uviedol, že mier je jednou z najvzácnejších komodít. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Súčasnosť na plnej čiare potvrdzuje, že mier nie je samozrejmosť, práve naopak.

Ide o jednu z najvzácnejších komodít. Slovensko je preto hrdým prispievateľom k jeho budovaniu pod záštitou OSN a sme odhodlaní byť súčasťou mierového úsilia a budovania bezpečnosti ako súčasť OSN, ale tiež Európskej únie a Severoatlantickej aliancie po boku spojencov aj naďalej – aktívne a zodpovedne,“ uviedol Naď. Zároveň poďakoval všetkým vojakom z radov Ozbrojených síl (OS) SR, ktorí sú alebo boli súčasťou mierových síl.

Aktuálne pôsobí 240 slovenských vojakov v mierovej misii OSN – UNFICYP na Cypre. Podľa hovorkyne rezortu obrany majú za cieľ zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkami, zabezpečiť dodržiavanie prímeria, prispievať k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove a vykonávať humanitárne úlohy.

Ďalší dvaja príslušníci OS SR pôsobia ako vojenskí pozorovatelia v najstaršej mierovej misii OSN – UNTSO na Golanských výšinách v Sýrii. Podieľajú sa tam na monitorovaní prímeria a dohliadaní plnenia dohôd o prímerí v regióne. Príslušníci OS SR sú neozbrojení a plnia svoje úlohy v súlade so zásadou nestrannosti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naďov jasný odkaz: Mier je jednou z najvzácnejších komodít

Odoberať
Upozorniť na
19 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti