eReport.sk
Naď
foto: tasr

Na Slovákov sa chystá 8000 vojakov. Budú ich testovať, rozhodla vláda

Vláda poverila Ozbrojené sily (OS) SR prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom.

Vyčlenených má byť do 8000 príslušníkov OS SR. V nedeľu o tom rozhodol vládny kabinet na mimoriadnom rokovaní.

„Testovanie na celoštátnej úrovni pomôže lepšie identifikovať existujúce ohniská nákazy, umožní poskytnutie primeranej zdravotnej starostlivosti aj pre prípady so slabými alebo žiadnymi príznakmi ochorenia COVID-19 a účinnejšie oddelenie nakazeného obyvateľstva,“ uvádza sa v materiáli.

Testovanie začne už v novembri

Testovať sa budú všetci obyvatelia Slovenska starší ako desať rokov. Hlavná časť testovania sa uskutoční v dňoch 30. októbra do 1. novembra a v dňoch 6. až 8. novembra. V dňoch od 23. do 25. októbra sa uskutoční pilotné testovanie so zameraním na okresy, v ktorých sa v súčasnosti najviac šíri ochorenie COVID-19.

Na snímke sprava šéf hmotných rezerv Ján Rudolf, náčelník generálneho štábu Daniel Zmeko, šéf sekcie legislatívy a práva rezortu obrany Daniel Bednár a armádny šéflekár Marián Ivan počas rokovania 44. schôdze vlády SR v Bratislave 18. októbra 2020. Foto: tasr

Odberové miesta budú podľa schváleného materiálu umiestnené a zariadené tak, aby bolo možné zabezpečiť dodržanie všetkých opatrení na obmedzenie šírenia nového koronavírusu. Odberové miesta budú zriadené tak, aby ich dostupnosť pre obyvateľstvo bola čo najlepšia, podobne ako v prípade zriaďovania volebných miestností.

Okrem armády pomôžu aj ďalší

Na odberových miestach budú pôsobiť integrované tímy vedené profesionálnymi vojakmi OS SR, preto vláda navrhla vyčleniť do 8000 príslušníkov armády. Okrem profesionálnych vojakov OS SR budú integrované tímy pozostávať z príslušníkov Policajného zboru, kvalifikovaného zdravotníckeho personálu a administratívneho personálu.

„Odber vzoriek na testovanie bude uskutočňovať výhradne odborne kvalifikovaný zdravotnícky personál,“ píše sa v schválenom materiáli.

Organizačnú štruktúru zabezpečí minister obrany

Z materiálu vyplýva, že je nevyhnutné zabezpečiť spoluprácu OS SR s Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom zdravotníctva SR a územnou samosprávou. Na zaistenie efektívnej koordinácie, riadenia a informačného toku minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) zabezpečí vytvorenie príslušnej organizačnej štruktúry. O príprave a uskutočnení testovania bude informovať Ústredný krízový štáb a vládu SR.

Naď: Do pilotného testovania sa zapoja štyri okresy

Ako v úvode nedeľnej večernej tlačovky uviedol minister obrany, akcia celoplošného testovania ponesie názov „Spoločná zodpovednosť“ a postará sa o ňu už spomínaná armáda. „Bez  preháňania ide o najväčšiu logistickú akciu v modernej histórii Slovenskej republiky,“ uviedol Naď. „Máme k dispozícii 13 miliónov antigénových testov, a rátame so zapojením 50-tisíc ľudí zo štátneho aparátu,“ spresnil s tým, že ide o veľkú výzvu, ktorej sa slovenská armáda postaví čelom. Naď pripomenul, že armáda už počas prvej vlny podal štátu pomocnú ruku.

Podľa šéfa rezortu obrany nasadia na plnenie úlohy všetkých schopných vojakov či hasičov, pričom informoval, že budúci týždeň sa štyri okresy zapoja do pilotného testovania. Pôjde o okresy Tvrdošín, Námestovo, Bardejov a Dolný Kubín. Naď vzápätí vyzval obyvateľov k zodpovednosti a poďakoval príslušníkom armády, ktorí sa do akcie zapoja. „Prestaňme politikárčiť,“ odkázal politikom z opozície.

Matovič: Toto je cesta z pekla, do ktorého sa rútime

Predseda vlády Igor Matovič celoplošné testovanie po logistickej stránke prirovnal k vylodeniu v Normandii. „Toto je cesta z pekla, do ktorého sa rútime,“ zdôraznil premiér, podľa ktorého akcia bude úspešná až vtedy, keď príde na celoplošné testovanie čo najviac ľudí. Zároveň s plnou vážnosťou uviedol, že sú iba dve možnosti: lockdown alebo celoplošné testovanie.

Kollár: Buď to zvládneme, alebo to bude ako v Taliansku

Šéf parlamentu Boris Kollár pred novinármi netajil svoje obavy „Áno, aj ja mám strach. O moje deti, o moju mamu,“ priznal a pokračoval: „Buď to zvládneme, alebo to bude taký prúser ako v Taliansku,“ povedal s tým, že ide o poslednú možnosť, ako odvrátiť lockdown.

Sulík sa zaviazal, že pošle 500 sms správ

„Pretestovanie bude dôležité preto, aby sme vedeli kto je nakazený a kto nie,“ vzal si slovo predseda SaS Richard Sulík. Podľa jeho slov každý, koho otestujú pozitívne poputuje do karantény. „Neimplikovali mi žiadny čip, ubránil som sa týmto temným silám,“ priznal s humorom, že sám bol už trikrát testovaný a podčiarkol, že nejde o žiadny hrozný úkon. „V deň celoplošného testovania si dám záväzok – poslať 500 esemsiek známym, aby sa išli otestovať,“ dodal Sulík.

Na snímke minister hospodárstva SR a podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SAS). Foto: tasr

Matovič ešte reagoval na otázku, či testovanie bude dobrovoľné. „O otázke dobrovoľnosti a povinnosti sme sa rozprávali dosť dlhý čas počas mimoriadneho zasadania vlády,“ vysvetlil s tým, že odpoveď ešte nepozná.

Igor Matovič (OĽaNO) s testom na Covid-19 počas tlačovej konferencie. Foto: tasr
Igor Matovič (OĽaNO) s testom na Covid-19 počas tlačovej konferencie. Foto: tasr

Jedným dychom priznal, že rovnako nie sú známe a dohodnuté ani viaceré iné detaily súvisiace s celoplošným testovaním. „To neznamená, že sme sa nepripravili, no v skrátenom čase musíme naraz riešiť 200 problémov,“ obhajoval situáciu.

Vláda v súvislosti s akciou ukladá Správe štátnych hmotných rezerv SR úlohu zabezpečiť ochranné pomôcky a testy na celoplošné testovanie obyvateľstva. Umiestnenie odberových miest a časy, kedy bude možné odberové miesto navštíviť, budú oznámené prostredníctvom vysielania Rozhlasu a televízie Slovenska, v TASR a zverejnením na stránke https://korona.gov.sk/.

Zdroj: Pavel Knapko/tasr, foto a video: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na Slovákov sa chystá 8000 vojakov. Budú ich testovať, rozhodla vláda

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php