eReport.sk
Foto: tasr

Naď o presunoch vojsk NATO aj radaroch: Odmietam zvrhlé stanoviská ľudí typu Blaha

V relácii spravodajskej televízie TA3 V politike dnes vystúpil šéf rezortu obrany Jaroslav Naď. Minister sa vyjadril k horúcim témam ako je škriepka okolo vakcíny Sputnik V a napätie u našich východných susedov. Hrozí podľa Naďa vojna medzi Ruskom a Ukrajinou? Kde v tejto vypätej situácii má miesto samotné Slovensko? A ako vysvetlil kritizované presuny vojsk NATO na území Slovenska?

O Sulíkovi a pozvánke na pizzu

V úvode relácie Naď debatoval o nedávnej kríze v koalícii. Spor tlel najmä medzi expremiérom Igorom Matovičom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom. Ako sa na koaličnú škriepku pozerá šéf rezortu obrany dnes?

“V politike prichádzajú ľahšie a ťažšie momenty,” priznal minister. Podľa politika by mali všetky spory ísť pri vládnutí do úzadia a prevážiť potreby občanov. “Verím, že obidvaja páni si to uvedomujú. Možno to chce nejaký krátky čas, aby spoločne na tú pizzu, či na čo to pán Sulík pozýval, išli,” povedal svoj názor Naď.

Moderátor si ale rypol a dodal, že Matovič na Sulíkovu gastro pozvánku zatiaľ neodpovedal. “Z istého hľadiska sa mu ani nečudujem, je to veľmi citlivé a veľmi čerstvé,” dodal Naď o konflikte.

O Sputniku

Moderátor sa Naďa opýtal, či je v poriadku, že sa Matovič aj po odchode z premiérskeho kresla naďalej venuje svojej agende Sputnik V. “Áno, na Slovensku je pol milióna, ktorí sa chcú očkovať Sputnikom V a bolo by chybou ho vrátiť,” podčiarkol Naď.

O hybridnej vojne

V relácii zaznela aj citácia ministra zahraniačia Ivana Korčoka, ktorý nedávno prehlásil, že vakcína Sputnik môže byť súčasťou ruskej hybridnej informačnej vojny.

“Netvárme sa, že sa takéto veci nedejú. Samozrejme, ja som mal taký istý názor vtedy a mám ho aj teraz. Samozrejme, že ruská administratíva využíva tento nástroj na šírenie propagandy a ruských záujmov, no ja toto dávam v tomto okamihu preč,” priznal Naď.

Moderátor poukázal aj na poslanca OĽANO Györgya Gyimesiho, ktorý sa pred pár dňami vyjadril, že Matovičova cesta v Maďarsku bola úspešná aj preto, že sa jej nezúčastnil nikto zo slovenskej diplomacie. “Nie je to vhodné,” podotkol Naď. Dodal, že akýkoľvek poslanec by podobné vyjadrenia nemal publikovať a zverejňovať.

Naď otvboril aj tému schvaľovania programového vyhlásenia vlády, ktoré by mal odklepnúť v blízkej budúcnosti parlament. Práve v minulosti za programové vyhlásenie nezahlasovala poslankyňa SaS Janka Bittó Cigániková. Naď podčiarkol, že aj v čerstvom dokumente sa budú opäť sústrediť na podobné témy ako predtým, teda napríklad boj s korupciou.

Nákup radarov

Naď vysvetľoval aj prečo ministerstvo obrany nakupovalo nové radary v čase pandémie nového koronavírusu. “Odmietam zvrhlé stanoviská ľudí typu Blaha a podobne,” vyjadril sa ostro minister, ktorý odmieta rôzne dezinformácie ohľadom nákupu. Nové stroje majú nahradiť staré, do ktorých podľa šéfa rezortu sa už ťažko zháňajú aj súčiastky.

Naď priznal, že nastavil v súťaži iné podmienky pri nákupe radarov. Na výrobe budú spolupracovať aj Letecké opravovne Trenčín. “Súčasťou ceny 140 miliónov, ktoré sme za to zaplatili je aj personál, ktorý bude radary obsluhovať,” povedal minister.

O NATO

V relácii sa moderátor s hosťom rozprával aj o význame NATO a úlohe Slovenska v Aliancii. Moderátor podotkol, že sa v poslednom čase verejnosť kriticky pozerá na niektoré operácie Severoatlantickej aliancie bez poverenia OSN. Naď si myslí, že jediný taký príklad sa stal v prípade misie aliancie v Kosove. “Aj podľa môjho názoru bolo to rozhodnutie chybné a malo sa k tomu inak pristúpiť,” dodal. “Žiadne iné operácie NATO neurobilo bez mandátu OSN,” podčiarkol minister.

Zároveň sa šéf rezortu dotkol aj projektu európskej armády, o ktorej sa začína čoraz intenzívnejšie špekulovať. Naď si myslí, že podobný projekt nie je v súčasnosti na stole a ak sa niečo podobné stane, tak v priebehu desiatok rokov.

Napätie na Ukrajine

Na stôl sa dostala aj téma o nečakaných pohyboch ruských vojsk neďaleko hranice s Ukrajinou.

Naď povedal, že v tejto situácii treba postupovať veľmi pozorne. “Treba byť veľmi opatrný a pevne veríme, že situácia nebude ďalej eskalovať,” uviedol minister. Poznamenal, že podobné množstvo vojakov mali v pohybe naposledy v roku 2014.

“Skôr si myslím, že ide o nejaký náznak sily, pevne verím, že ani jedna strana nespustí tú iskru ktorá spustí na mieste ten konflikt,” podotkol šéf rezortu obrany.

Dodal, že aj keď Rusi tvrdia, že ide o cvičenie, myslí si, že o tom mali informovať okolité štáty. Naď hovoril aj o informácii, že sa vojaci NATO majú preskupovať na slovenskom území. “Na ukrajinskej strane nie je žiadny vojak NATO,” zdôraznil. Uviedol, že ide o presuny z dôvodu organizácie vojenských cvičení.

O výmene na čele SIS

Na záver relácie Naď povedal viac o personálnej výmene na čele Slovenskej informačnej služby. K tej musí dôjsť po zadržaní jej exšéfa Vladimíra Pčolinského. Minister prezradil, že lukratívna stolička patrí stále hnutiu Sme rodina. “Čakáme na meno od Borisa Kollára,” priznal. Dodal, že samotný proces je pomalší, pretože Kollár hľadá vhodného kandidáta.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport