tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračná snímka, zdroj:shutterstock

Na vzniku psoriázy sa podieľa genetika, stres aj životný štýl

Psoriáza alebo lupienka je kožné autoimunitné ochorenie, ktoré sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku. Pod jeho vznik sa podpisuje genetika, stres, ale aj životný štýl. Pri príležitosti Svetového dňa psoriázy, ktorý pripadá na piatok, to pripomenula Denisa Dostálová, dermatologička z Agel Clinic Bratislava.

Veľkú úlohu pri vzniku psoriázy zohráva genetika a najčastejším vyvolávajúcim faktorom je stres organizmu, či už ide o traumu, psychický stres, operáciu alebo napríklad aj ochorenia sprevádzané vysokými teplotami,“ vysvetlila Dostálová. Dodala, že pri ochorení dochádza k zrýchlenému procesu keratinizácie kožných buniek, čo má za následok vznik začervenaných menších či väčších ložísk na koži  pokrytých striebristými šupinkami.

Môže však dôjsť aj k postihnutiu nechtov, ktoré sa prejavuje priehlbinkami a škvrnami a, bohužiaľ, dochádza často aj k postihnutiu kĺbov, čo má za následok bolesti kĺbov až ich deformity,“ priblížila odborníčka. Najvyšší čas navštíviť odborníka je pri prvých prejavoch.  

Podľa jej slov ide o ochorenie, ktoré sa v súčasnosti vyliečiť nedá, avšak existuje veľa možností liečby. Ide o lokálne prípravky, UV žiarenie, teda takzvanú PUVA terapiu, čo je kombinácia UV svetla s psoralénom. Pri závažnejších prípadoch sa používajú cytostatiká, retinoidy alebo biologická liečba.

Rizikovou skupinou sú podľa lekárky predovšetkým  ľudia s pozitívnou rodinnou anamnézou na psoriázu, zvýšené riziko je u ľudí pod veľkým stresom, s nesprávnou životosprávou, ale aj pri ľuďoch užívajúcich lieky ako antimalariká, lítium či nesteroidné antiflogistiká.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na vzniku psoriázy sa podieľa genetika, stres aj životný štýl

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku