eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Na verejných toaletách sa môžete nakaziť. Nestačí ani dodržiavanie hygieny

Špina, zápach, milióny baktérií. Verejné toalety pre väčšinu ľudí znamenajú nočnú moru. Ale aj tak sa snáď každý z nás čas od času dostane do situácie, kedy sa ich využitiu skrátka nevyhne. Vedci teraz prišli s tvrdením, podľa ktorého sú ale toalety pre verejnosť ešte nechutnejšie, než by si vôbec niekto dokázal predstaviť. A nejde len o znechutenie. Ich využívanie totiž môže byť doslova hazardom so zdravím.

To, že sú toalety určené pre verejnosť plné baktérií, nie je potrebné viac vysvetľovať. Mnoho ľudí však žije v presvedčení, že sú v úplnom bezpečí, keď dodržia po ich použití základné hygienické návyky. Ani poriadne umytie rúk však nemusí úplne stačiť. Zásadný problém totiž tvorí samotné spláchnutie toalety. Počas neho sa dostávajú do ovzdušia najrôznejšie baktérie a mikróby priamo do ovzdušia.

Po spláchnutí sa šíria vírusy

Podľa informácií webu Science Alert bolo už v minulosti dokázané, že sa po spláchnutí môžu drobné častice dostať do vzdialeností až niekoľko metrov od záchodovej misy. Ako uvádza nová štúdia publikovaná v časopise Physics of Fluids, po spláchnutí sa môžu vzduchom šíriť vírusy ako ebola, norovirus, či dokonca koronavirus.

Foto: shutterstock

Častice ostávajú vo vzduchu aj 20 sekúnd

Vedci umiestnili na verejných toaletách do rôznych výšok počítadlá častíc, ktoré merali množstvo aerosolu vo vzduchu pred a po spláchnutí toalety. V priebehu troch hodín došlo zhruba k stovke spláchnutí, pričom výsledok merania bol šokujúci. Vo vzduchu bolo totiž zaznamenané obrovské množstvo drobných kvapôčok. Aerosol sa dostala do výšky viac ako 109 centimetrov a do vzdialenosti 69 centimetrov od toalety. Vo vzduchu niektoré častice ostali aj 20 sekúnd.

Toto zistenie budí obavy hlavne aj kvôli prebiehajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď zatiaľ nebol zaznamenaný žiadny prípad nákazy, ktorá by pochádzala z priestoru verejných toaliet, vedci sa zhodujú na tom, že ich používanie môže predstavovať potencionálne riziko. Zároveň apelujú na ľudí, aby sa na toaletách určených pre verejnosť zdržovali čo najkratšiu dobu.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport