eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Na toto upozorňovali slovenskí vedci už dávno. Teraz to uznal aj nemecký virológ

Vyzerá to tak, že napriek kritike niektorých vládnych predstaviteľov, naši vedci nie sú pozadu od zvyšku sveta. Opak môže byť pravdou. Matematik Richard Kollár vo svojom nedávnom príspevku totiž upozornil, že nemecký virológ uznal, že sa mýlil ohľadom antigénových rýchlotestov. Tie sa využívajú na Slovensku už nejaký čas v rámci celoplošného testovania.

Nemecký virológ Christian Drosten uznal, že sa mýlil. Slovenskí vedci cítia zadosťučinenie. – Foto: tasr

„Vo včerajšom podcaste renomovaný nemecký virológ Christian Drosten uviedol, že sa mýlil ohľadom antigénových rýchlotestov, a že ich citlivosť pri infekčných jednotlivcoch môže byť len 5/8 a možno aj menej pri nových variantoch. Konečne,“ uviedol slovenský matematik. „Naše odhady hovoria o cca 50 % – 60 % senzitivite Ag testov pri infekčných a v dnešnej dobe možno 10 – 20 % pri infikovaných, ale neinfekčných (voči PCR),“ upozornil Kollár, ktorý uznal, že ide o zadosťučinenie slovenským vedcom.

Antigénové testy nie sú vraj vhodným nástrojom na celoplošné testovanie. – Foto: tasr

„Presne toto hovoril Boris Klempa (pozn. virológ a vedec) pri našej prvej návšteve prezidentky. Stretli sme sa po tom u mnohých „expertov“ s názormi, ako veľmi sa mýlime a veď aj Drosten tvrdí niečo iné. No, už netvrdí,“ upozornil matematik, ktorý je rád, že sa takéto veci o antigénových testoch začínajú objasňovať. „Mnoho iných krajín sa môže vybrať našou nezmyselnou cestou, ak vedci jasne neodkomunikujú, že sú tam skutočne extrémne problémy,“ upozornil.

Podľa Kollára nemecký virológ odporúča frekventované testovanie tam, kde sú infekciou ohrozené skupiny kvôli vysokej miere kontaktov, teda napríklad firmy alebo školy. Takýto postup však odporúčali aj slovenskí vedci a to už minulý rok.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport