eReport.sk
Očkovacie centrum v Trenčíne. Foto: tasr

V očkovacích centrách pre verejnosť používajú vakcínu AstraZeneca: Ministerstvo vysvetlilo prečo

Verejnosť sa môže na Slovensku očkovať proti ochoreniu COVID-19 už celkovo v 88 očkovacích centrách, pričom pri 14 z nich ide o veľkokapacitné očkovacie centrá (VOC). V nedeľu o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Pripomenula, že sieť očkovacích centier, pri ktorej sa zohľadňuje logistická a skladovacia náročnosť jednotlivých vakcín, buduje MZ SR už od decembra minulého roka. Priblížila, že 60 vakcinačných centier pre verejnosť sa nachádza v nemocniciach a 14 je ich umiestnených v poliklinikách.

Kooperáciu s krajmi označil rezort za veľmi efektívnu

Rezort podľa Eliášovej vypracoval koncept rozširovania očkovacej siete. Pri budovaní vakcinačných centier sa podľa jej slov zohľadňovali skladovacie nároky jednotlivých vakcín. Z tohto dôvodu sa vakcínami od konzorcia Pfizer/BioNTech očkuje v nemocniciach. Vakcíny od spoločnosti Moderna sa používajú v poliklinikách a vo veľkokapacitných centrách, ktoré MZ SR zriaďuje v spolupráci so samosprávnymi krajmi, sa používa očkovacia látka AstraZeneca.

Vakcína proti ochoreniu COVID-19 od výrobcu AstraZeneca počas očkovania učiteľov vo veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Športovej haly na Rosinskej ceste v Žiline v sobotu 13. februára 2021. – Foto: tasr

Doplnila, že počas tohto víkendu boli otvorené nové centrá na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave a v Poprade. Súčasný počet 14 centier by mali už čoskoro rozšíriť nové veľkokapacitné očkovacie centrá v Rimavskej Sobote, Žiari nad Hronom, Nitre a v Trenčianskom kraji. Kooperácia s krajmi pri vytváraní veľkokapacitných očkovacích centier sa podľa MZ SR ukázala ako „veľmi efektívna“.

Ministerstvo vypracovalo manuál pre zriadenie VOC aj na základe dobrej praxe zo zahraničia a pilotného očkovania, ktoré zorganizovala Fakultná nemocnica Trenčín v športovej hale 6. februára. „Na základe konceptu rozvoja siete vakcinačných centier sme iniciovali stretnutie so samosprávnymi krajmi a po predstavení vypracovaného konceptu budovania veľkokapacitných centier ich ministerstvo poverilo koordináciou očkovania v ich regióne,“ doplnila Eliášová. Následne sa na základe dohody medzi ministerstvom a samosprávnymi krajmi začali otvárať pilotné centrá v jednotlivých krajoch.

Dúfajú, že spolupráca sa nezneužije na politické ciele

VOC fungujú s výnimkou Nitry a Trenčína v každom samosprávnom kraji. „V Trenčianskom a Nitrianskom kraji túto úlohu zatiaľ realizujú nemocnice vo svojich priestoroch, no MZ SR vynakladá maximálne úsilie, aby veľkokapacitné očkovacie centrá vznikli aj v týchto mestách a krajoch,“ dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva.

Nasadenie a spoluprácu so samosprávnymi krajmi pri budovaní a prevádzke VOC si ministerstvo cení. „Zároveň verí, že táto efektívna a prospešná spolupráca nebude v tejto napätej dobe zneužitá na politické ciele,“ uzavrela Eliášová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V očkovacích centrách pre verejnosť používajú vakcínu AstraZeneca: Ministerstvo vysvetlilo prečo

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti