eReport.sk
Na snímke Igor Matovič. Foto: tasr

Premiér hrozí demisiou. Ide nás všetkých pretestovať

Predseda vlády SR Igor Matovič na tlačovej besede s názvom „Priznanie“ vyhlásil, že v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu na Slovensku sa uskutoční plošné testovanie obyvateľov na Slovensku. Ak sa tento plán nenaplní, Matovič pripúšťa svoju demisiu.

V úvode pred novinármi vyhlásil, že na Slovensku sa bude robiť plošné testovanie obyvateľov na koronavírus. Premiér oznamil, že testovanie by sa malo uskutočniť o dva týždne. Pomáhať ptri tom budú ozbrojené zložky SR.

Matovič: Ideálne je, aby na testovanie išli všetci

Pretestovanie Slovákov by malo prebiehať takým istým systémom ako pri voľbách. V približne 5997 volebných okrskoch sa vytvoria odberné miesta. V každom bude asi sedem ľudí, a to policajti, príslušník ozbrojených síl, miestnej štátnej správy a zdravotníci, vysvetlil premiér. Ľudia by mali na odberné miesto prísť s občianskym preukazom.

„Hlavné testovanie prebehne takto za dva týždne, počas soboty a nedele,“ vysvetlil premiér s tým, že s istým odstupom času by sa malo zopakovať, aby zachytilo aj tých, ktorí pri prvom testovaní budú falošne negatívny. „Ideálne je, aby na to testovanie išli všetci, ktorí sa na Slovensku v ten víkend nachádzajú,“ doplnil Matovič.

Má to byť bezplatné

Premiér tvrdí, že testovať by sa malo v časových rozvrhoch podľa abecedného poradia obyvateľov. Malo by sa tak predísť zhromažďovaniu sa ľudí na jednom mieste. „Testovanie bude bezplatné,“ dodal. Zatiaľ nevedel povedať, či bude povinné alebo dobrovoľné.

Inšpirácia aj pre Merkelovú?

Cieľom je podľa slov premiéra identifikovať všetkých pozitívnych ľudí. „Desaťtisíce ľudí nám unikajú, lebo sa nenahlásili, ani nikto ich nenahlásil ako kontakt,“ spresnil Matovič, ktorý zároverň sľubuje, že ak pretestovanie zaberie a kĺzavý median klesne na 500, opatrenia sa uvoľnia.

Na testovanie majú byť využité antigénové testy, ktoré štát objednal v počte 13 miliónov kusov. Jeden stál zhruba štyri eurá bez DPH.  „Antigénové testy zachytia infekčných ľudí, podotkol predseda vlády.

Matovič už koncom septembra na vláde navrhol, aby boli pretestovaní všetci obyvatelia. Matovič tiež uviedol, že týmto experimentom, ktorý chce na Slovensku uskutočniť, sa plánuje inšpirovať dokonca aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Buď plošné testovanie alebo demisia

Premiér Igor Matovič (OĽANO) pripúšťa svoju demisiu, ak sa avizovaný plán plošného testovania obyvateľov krajiny v súvislosti s novým koronavírusom neuskutoční.

„Som ochotný od toho upustiť, ale zároveň zvolím demisiu,“ povedal premiér. Považuje to za jediný spôsob, ako sa môže zastaviť krivka za situácie, keď kľúčový koaličný partner verejne spochybňuje ochranné opatrenia.

„Obávam sa, že súčasné ochranné opatrenia tým pádom fungovať nebudú. Takéto pretestovanie nám v žiadnom prípade nemôže ublížiť, môže nám len a len pomôcť,“ uviedol premiér. Ako doplnil, ak by chcel na neho niekto vyvinúť tlak, možno aj z koalície, že sa touto cestou nepôjde a „budeme tu horko-ťažko dolovať chorých ľudí cez PCR testy“, tak on sa pod to nepodpíše.

Zdroj: tasr/redakcia, ilustračné foto: redakcia


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Premiér hrozí demisiou. Ide nás všetkých pretestovať

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti