eReport.sk
Foto: tasr

Na pohreb biskupa Amfilohija Radoviča prišli tisíce ľudí

Zástupy ľudí sa v nedeľu zúčastnili na pohrebe biskupa Amfilohija Radoviča, ktorý bol hlavou srbskej pravoslávnej cirkvi (SPC) v Čiernej Hore. Účastníci tak porušili nariadenia, ktoré krajina zaviedla v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Informáciu priniesla agentúra AP.

Tisícky ľudí sa zišli pred hlavným chrámom v čiernohorskom hlavnom meste Podgorica, aby sa zúčastnili na liturgii a pochovaní biskupa, ktorého telo uložili do krypty v kostole. Podľa vyhlásenia SPC biskup zomrel v piatok na následky nákazy novým druhom koronavírusu. Hlava SPC, patriarcha Irinej, viedol v preplnenom kostole omšu, na ktorej sa zúčastnili aj desiatky duchovných predstaviteľov. Mnoho zúčastnených nemalo na tvárach rúška a nedodržiavali náležité odstupy.

Čierna Hora v uplynulých dňoch zaznamenala nárast v počte prípadov ochorení COVID-19 a krajine sa nedarí udržať nákazu pod kontrolou.

Biskup Amfilohije Radovič viedol dlhoročný spor s bývalou čiernohorskou vládou, ktorá v decembri 2019 prijala zákon, na základe ktorého jej bolo umožnené vyvlastniť časť majetku SPC vrátanie niektorých chrámov a kláštorov. SPC vládu obvinila z plánov vytvoriť si svoju vlastnú cirkev a zareagovala zorganizovaním vlny protestných akcií, ktoré prerušila až pandémia koronavírusu SARS-CoV-2.

Od soboty sa pri otvorenej rakve s biskupovým telom zastavili tisícky ľudí. Mnohí z nich biskupove pozostatky pobozkali, na čo lekári odporučili rakvu zavrieť.

Čierna Hora dosiaľ zaznamenala takmer 19-tisíc prípadov nákazy koronavírusom a 313 úmrtí.

Zdroj: tasr, foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na pohreb biskupa Amfilohija Radoviča prišli tisíce ľudí

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php