eReport.sk
Jozef Banáš
Jozef Banáš, foto: eReport.sk

Na návšteve u Jozefa Banáša: Čarovný dom a oddelené spálne!

Spisovateľ Jozef Banáš (72) nás pozval do svojho domu v Karlovej Vsi. Ukázal nám famóznu záhradu pod lesom, veľkú knižnicu aj oddelené spálne, ktoré majú s manželkou.

Exkluzívna lokalita

Jozef Banáš býva už roky v Karlovej Vsi v Líščom údolí. Dom má celkom pod lesom a disponuje obrovskou záhradou. „Toto je manželkina zásluha, to hovorím stále dookola. Pán Boh ju má rád, lebo po niekoľkých rokoch hľadania domčeka našla tento, kde by mohla mať uloženú keramickú pec. Dovtedy sme bývali v paneláku na Ostredkoch. Tento dom vlastnil starší vinohradník a bývanie sme si v podstate vymenili. Stalo sa tak v roku 1989,“ spomína Jozef Banáš.

Viac sa dozviete:

  1. Jozef Banáš

Počiatky bývania vraj boli ťažké. Starší manželia odišli do ich pekného bytu na Ostredkoch a manželia Banášovci s dvomi dcérami odišli do ošarpaného polorozpadnutého domu. „V jednej izbe sme mali všetko a veci sme mali v krabiciach. Naše deti oškrabávali steny. Doslova sme zneužívali detskú prácu,“ smeje sa Mária Banášová.

Dopĺňa ju aj jej manžel Jozef. „Adela brúsila parkety, staršia dcéra tlačila brúsku na parkety a Adela ju zaťažovala vlastným telom. Peňazí sme veľa nemali, kúpou domu sme sa zadĺžili. Popožičiavali sme si kade, tade. A potom prišla revolúcia, čo bolo úžasné. Hodnota nášho domu a ceny pozemkov išli rapídne hore. My sme sa vtedy stali zadĺženými milionármi na vtedajšie Československo. Postupne sme dom zrekonštruovali. V roku 1990 som sa dostal ako československý vyslanec do Viedne a tam už som nejakú korunu zarobil,“ spomína známy spisovateľ.

Všetko zo záhrady

Banášovci majú prekrásnu záhradu v kopcovitom teréne. Pestujú mnoho kvetov, ale aj ovocie a zeleninu. „To je raj. Pokiaľ nerobíme v záhradke, chodievame do lesa, do Líčšieho údolia. Chodíme tam vždy, keď už nie je robota v záhrade,“ hovorí Mária Banášová. „Ten les je fantastická vec. Ja si tam chodím zabehať, aj so psom chodíme do lesa každý deň,“ tvrdí Banáš.

O záhradu v dome sa vraj starajú obaja. Mária Banášová je vraj motorom, ktorý sa o záhradku poctivo stará. Pri dome pestujú paradajky, papriky, uhorky, cviklu, mrkvu, cibuľu, reďkovky a šalátovku. Zeleninu si natrhajú priamo zo záhradky. Majú však aj maliny, černice a ďalšie zdravé veci.

„Adelka k nám chodieva často. Na záhradu sa chodí doslova napásť, lebo býva neďaleko. Všetci v nej relaxujeme. Tým, že je do kopca, tak máme výbornú kondičku,“ priznáva otec Adely Vinczeovej. Podľa manželov je pobyt na čerstvom vzduchu pri starostlivosti o záhradu doslova liečivý.

Oddelené spálne

Banášovci žijú v dome pri lese už viac ako tridsať rokov. Tajomstvo ich dlhoročného manželstva tkvie v tom, že majú už roky oddelené spálne. Vraj vďaka tomu im to v súkromí klape. „Je to pre nás ideálne,“ priznáva Banáš.

Manželka ho taktiež dopĺňa. „Mám veľmi plytký spánok. Zobudím sa okamžite na hocijaký zvuk. Manžel občas zachrapká a ja som hneď hore,“ vysvetľuje Mária Banášová. Takto sú vraj spokojní.

Veľakrát vstávajú už ráno o piatej, v zime spia dlhšie. Snažia sa však žiť v súlade s prírodou. Adelina mama má v dome aj ateliér, pred rokmi mala čajovňu. Tej sa venovala pätnásť rokov. „Žijeme tu už veľmi dlho a zatiaľ sme tu spokojní,“ dodávajú známi manželia.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport