eReport.sk
Igor Matovič, foto: tasr

Na Matoviča sa to valí z každej strany: Tentokrát sa do neho obuli lekári a sestry

Zväz ambulantných poskytovateľov vyjadril plnú podporu slovenským vedcom a odborníkom a odmieta ich ponižovanie. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek zas považuje správanie sa ministra financií a expremiéra Igora Matoviča voči vedeckým autoritám v súvislosti s vakcínou Sputnik V za nepochopiteľné.

Postupy a pracovné metódy odborníkov pri posudzovaní účinnosti a bezpečnosti vakcíny Sputnik V boli podľa ZAP zo strany štátnych autorít nedôstojne a nedôvodne dehonestované. „Považujeme za elementárnu slušnosť rešpektovať tie najvyššie odborné autority v danej oblasti, ktoré deklarujú to, čo je základom vakcinácie – účinnosť a bezpečnosť očkovacej látky. Ponižovanie a nátlak na tých, ktorí si dôsledne plnia svoju prácu v záujme zabezpečenia ochrany zdravia nášho obyvateľstva, je znakom dekadencie celej spoločnosti a vážneho ohrozenia našej budúcnosti,” uviedla Zuzana Dolinková, prezidentka ZAP.

Nepochopiteľné Matovičove kroky

Zároveň zdôraznila, že krajina má nedostatok odborníkov a ich vysokokvalitná práca je prínosom v boji proti pandémii pre celú spoločnosť.

„Do procesu vakcinácie sa, bohužiaľ, stále mieša politika a počínanie ministra financií je pre nás nepochopiteľné,” uviedol Lukáš Kober, riaditeľ kancelárie SKSaPA. Dodal, že hodnotiť, či je vakcína dobrá alebo zlá, je v tomto prípade irelevantné a občan má právo sa rozhodnúť, či sa očkovať pôjde. „Odborníci a vedci však majú právo a povinnosť konať tak, aby zabezpečili transparentnosť a maximálnu bezpečnosť vakcíny pred jej samotným podaním prijímateľovi,” skonštatoval Kober.

ZAP aj SKSaPA považujú za správne, že vedci či Štátny ústav pre kontrolu liečiv presadzujú skôr očkovanie registrovanými vakcínami. „Dôverujeme odborníkom na Slovensku, ktorí si svoju prácu robia na základe najnovších vedeckých poznatkov a dodržiavajú medzinárodne uznávané štandardné postupy. Vakcína Sputnik V je neregistrovanou vakcínou, ktorá nemá žiadne povolenia z Európskej liekovej agentúry. Samotné posudzovanie lieku či vakcíny je vedecky podložené, a preto by mali mať občania k dispozícii také vakcíny, ktoré prešli procesom registrácie,” dodal Kober.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport