eReport.sk
Foto: shutterstock

Na Kubu sa blíži tropická búrka Elsa

Kubánska vláda evakuovala v nedeľu 180 000 ľudí pre obavy z tropickej búrky Elsa, ktorá na viacerých karibských ostrovoch spôsobila rozsiahle záplavy, pri ktorých zahynuli najmenej traja ľudia.

Ako píše agentúra AP, miestne úrady otvorili úkryty pre ľudí a prijali opatrenia na ochranu úrody cukrovej trstiny a kakaa. Väčšina evakuovaných sa presunula k príbuzným, časť do vládnych úkrytov a stovky ľudí žijúcich v horách sa uchýlili do prírodných jaskýň na to určených. Elsa po Kube pravdepodobne poputuje smerom k americkému štátu Florida, kde tamojší guvernér Ron DeSantis vyhlásil stav núdze v 15-tich okresoch.

Tropická búrka sa v nedeľu večer nachádzala približne 20 kilometrov na západ od Mysu Cruz na Kube. Smerovala na severozápad rýchlosťou 22 kilometrov za hodinu a sprevádzal ju vietor s rýchlosťou 95 kilometrov za hodinu, vyplýva z údajov amerického Národného centra pre hurikány so sídlom v Miami. Elsa bude podľa NHC počas pondelka nad Kubou postupne slabnúť, nad Floridou však môže opäť zosilnieť.

Búrka si vyžiadala jednu obeť na karibskom ostrove Svätá Lucia, informovala Karibská agentúra pre núdzové situácie. V Dominikánskej republike zahynuli pri dvoch incidentoch 15-ročný chlapec a 75-ročná žena, na ktorých sa zrútili steny, uviedli miestne úrady. Tropická búrka Elsa bola ešte do sobotňajšieho rána hurikán 1. kategórie. V oblasti Karibiku spôsobila rozsiahle škody, najmä však na Barbadose, kde viac ako 1100 ľudí hlásilo poškodené domy. Na ostrove Haiti, ktorý je v dôsledku rozsiahlej erózie a odlesňovania osobitne náchylný na záplavy a zosuvy pôdy, utrpeli zranenia traja ľudia. Tropická búrka Elsa bola prvým hurikánom tohtoročnej hurikánovej sezóny v Atlantiku.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport