eReport.sk
Ilustračná foto, foto: tasr/ap

Na Kramároch vyvinuli metódu liečenia covidových pacientov

Poučili sa z prvej vlny. Na bratislavských Kramároch vyvinuli unikátny postup, ako pomôcť pacientom s ťažkým priebehom koronavírusu. Vďaka nemu sa tak môžu pýšiť nižším počtom úmrtí i ľudí, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu.

Prvým antivirotikom, ktoré bolo schválené na liečbu ochorenia COVID-19, bol Remdesivir. Odborníci vkladali do neho nádeje. „Po úvodnom entuziazme prišlo pomerne veľké sklamanie, pretože sa v následných štúdiách ukázalo, že ten efekt je výrazne nižší ako sme v úvode očakávali. Neznamená to ale, že tam nie je žiadny efekt. Remdesivir má význam podávať, najmä keď sa podáva dostatočne skoro, kým sa ten vírus replikuje, rozmnožuje. Ukázalo sa, že má význam, najmä keď sa podáva spolu s inými liekmi, ktoré tlmia zápal,“ povedala v diskusii s odborníkom na školstvo Jurajom Hipšom infektologička a primárka z bratislavských Kramárov Alena Koščálová.

Ako sa ukázalo, v bratislavskej nemocnici si k Remdesiviru privolali aj ďalších pomocníkov. „Momentálne ho podávame často aj spolu s liekom, ktorý je antireumatikum. A tam môžem povedať, že naozaj vidíme dramatické zlepšenie u pacientov. Prvýkrát môžeme povedať, že aj pacienti vo veľmi zlom stave sa na tejto liečbe zlepšia. U takýchto pacientov je tiež základom kyslík,“ zdôraznila lekárka, ktorá tvrdí, že sa veľa naučili aj počas prvej vlny pandémie. „Ide najmä o metódu vysokoprietokového kyslíka. Pacientovi vieme dať až 75 litrov kyslíka za minútu, čo sú obrovské dávky. To ten pacient v ťažkom štádiu potrebuje najviac. Touto liečbou vieme veľmi často predísť umelej pľúcnej ventilácii. V druhej vlne máme minimum pacientov na umelej pľúcnej ventilácii a aj úmrtnosť u nás je pomerne nízka, keď ju porovnáme s celonárodným priemerom,“ pýši sa infektologička. Lekárka uviedla, že pacientom ako podpornú liečbu podávajú vitamín C, vitamín D aj zinok.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na Kramároch vyvinuli metódu liečenia covidových pacientov

KOMENTOVALI STE: