eReport.sk
Jaroslav Paška, foto:tasr

Na Jaroslava Pašku spomínajú politici. Do SNS nepatril. Ako minister to nemal ľahké!

Len včera večer rodina zverejnila smutná správu o tom, že zomrel bývalý europoslanec, exminister školstva a podpredseda SNS Jaroslav Paška. Jeho smrť šokovala mnohých politikov a to nielen z radov národniarov. Spomínajú si na neho aj „protivníci“ z druhej strany politického spektra. Toto o ňom povedali.

„Jaroslava Pašku som prvýkrát stretol ako občiansky aktivista v iniciatíve Pamätaj, ktorá sa snažila ochrániť ÚPN pred (nezmyselnou) novelou zákona z dieľne Smeru a SNS. Diskutovali sme spolu hodiny, dokonca aj verejne na pôde BHD. Nesúhlasil s nami, ale bol mimoriadne slušný a pokojný, kým ostatní sa nám vyhýbali, prijal nás ochotne v parlamente. Vysvetľoval svoj postoj. Na rozdiel od iných vtedajších vládnych politikov nás neponižoval a ani sa nám nevysmieval,“ prezradil poslanec Za ľudí Juraj Šeliga, ktorý si spomína aj na to, aký vedel byť Paška ľudský. „Pamätám sa, ako z jednej debaty musel odísť skôr. Ospravedlnil sa, pretože sa staral o chorú mamu. Utkvelo mi to, ako prejav človečiny,“ dodal mladý politik.

Podľa Šeligu bol Paška iný ako ostatní národniari. Spomína na neho v dobrom. – Foto: tasr

„Nepoznal som ho hlbšie, ale na prvý kontakt bol iný ako ostatní v strane SNS. Akoby tam ani nepatril,“ uzavrel Šeliga. S Paškom má skúsenosti z poslaneckých lavíc aj súčasný minister školstva Branislav Gröhling (SaS). „Jaroslav Paška bol štyri roky mojím parlamentným kolegom,“ uviedol šéf rezortu, ktorému v minulosti šéfoval aj Paška. Lenže išlo o trubulentné časy krátko po rozpade Československa. „Dramaticky sa striedali vlády a na hlavných postoch v štáte sa menili kľúčoví politickí predstavitelia. Toto dianie sa dotklo aj jeho pôsobenia a keďže parlament vyslovil nedôveru predsedovi vlády Vladimírovi Mečiarovi, pán Paška stihol pôsobiť na rezorte iba štyri mesiace,“ spomenul Gröhling, ktorý neskôr sedel s Paškom v parlamente aj keď za iné politické zoskupenia.

Branislav Gröhling.

Súčasný minister školstva sa o Paškovi vyjadruje v superlatívoch. – Foto: tasr

„Aj keď sme obaja stáli na hodnotovo opačných brehoch, v parlamente sme vždy spolu dokázali komunikovať slušne a vecne, čo si vážim. Vyjadrujem úprimnú sústrasť jeho rodine a blízkym,“ dodal minister. Paška bol blízky aj súčasnému šéfovi národnej rady Borisovi Kollárovi (Sme rodina). „Ani uveriť tomu nemôžem. Je mi to veľmi ľúto. Jaro bol kolega, bojovník za národné a konzervatívne hodnoty. Vždy stál na strane národných záujmov. Česť jeho pamiatke,“ povedal predseda parlamentu.

Jaroslav Paška chýba viacerým kolegom z poslaneckých lavíc. – Foto: fb/jaroslavpaska.sk

Ako slušného politika si Jaroslava Pašku pamätá aj bývalý minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). „S veľkým zármutkom som prijal správu o úmrtí Jaroslava Pašku, ktorého som poznal ako kolegu-poslanca z NR SR a zároveň ako veľmi slušného a dobrého človeka,“ nechal sa počuť poslanec. Dojatá bola aj národniarka a bývalá podpredsedníčka parlamentu Anna Belousovová. „Úprimnú sústrasť. Mala som ho rada…,“ povzdychla si. „Je mi to veľmi ľúto,“ smútil bývalý Paškov stranícky kolega Dušan Tittel, ktorý momentálne zakotvil v strane Hlas. Pridal sa aj súčasný europoslanec Robert Hajšel. „Veľmi rozumný, pokojný a kultivovaný človek a politik,“ spomína.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport