eReport.sk
Foto: shutterstock

Na internete opäť kolujú “zaručene pravdivé” informácie o očkovaní. Spôsobuje zmeny v krvných bunkách

Tisíce používateľov Facebooku zdieľali koncom augusta nemecké video, v ktorom odporcovia očkovania tvrdili, že sa objavili vážne zmeny v krvných bunkách zaočkovaných pacientov.

Poukázali aj na údajnú prítomnosť “kovových” častíc vo vzorkách krvi a tvrdili, že vakcíny môžu spôsobiť rakovinu. Podľa odborníkov však metódy použité v experimente na videu nespĺňajú základné lekárske normy, a preto ich výsledok nemožno považovať za dôkaz, že vakcíny predstavujú nejaké zdravotné riziko. Na dezinformácie upozorňuje tlačová agentúra AFP.

Mikroskopické zábery nemajú žiaden klinický význam

V uvedenom videu okrem iných vystupujú Bärbel Ghitalla, Axel Bolland a Elmar Becker. Bärbel Ghitalla je alternatívnou prírodnou liečiteľkou v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko. Podľa jej vlastnej webovej stránky pracuje ako zdravotná sestra a v rámci svojich služieb poskytuje tzv. analýzu živej krvi. Alex Bolland je praktický lekár špecializujúci sa na prírodné liečiteľstvo a vo videu spomína problémy svojich pacientov po očkovaní proti Covidu-19. Elmar Becker je aktívnym členom organizácie Klagepaten, sympatizujúcej s antivakcinačným hnutím Querdenker.

Všetci vo videu tvrdia, že v skúmaných krvných vzorkách zaočkovaných osôb objavili nezvyčajné formácie buniek, ktoré sú podľa nich dôsledkom očkovania. Mikroskopické zábery krvných zoskupení objavujúce sa vo videu však nemajú podľa profesora medicíny Carstena Müller-Tidowa žiaden klinický význam. “Navyše tu nemožno vidieť nič zmysluplné, pretože skúmaná krv nebola správne zafarbená,” uviedol pre AFP primára Oddelenia hematológie, onkológie a reumatológie Univerzitnej nemocnici v Heidelbergu.

Foto: tasr

Vakcíny rakovinu neurýchľujú

Pre správnu diagnózu je podľa neho potrebné krv rozotrieť na mikroskopické sklíčko a zafarbiť pomocou špeciálnej techniky: “Bez rozotrenia, zafarbenia a antikoagulácie sa krv zrazí a nemožno nič pozorovať,” dodal Müller-Tidow. S tým súhlasí aj Alexander Lerchl, profesor biológie na Jacobsovej univerzite v Brémach. “Nevidím tu nič patologicky relevantné. Po prvé sú snímky nekvalitné a po druhé obsahujú rôzne neznáme prvky (Prach? Vlasy? Poškriabané sklíčko?),“ uviedol pre AFP.

Oslovení vedci vyvrátili napríklad aj iné tvrdenie objavujúce sa vo videu, že vakcíny “urýchľujú” rakovinu, lebo očkovanie údajne na dva týždne vyradí z prevádzky imunitný systém. Timm Dauelsberg, riaditeľ Kliniky pre onkologickú rehabilitáciu pri Univerzitnej nemocnici vo Freiburgu pre AFP uviedol: “Metastáza rakovinových buniek je veľmi komplexný proces. V momente, keď nádor dosiahne určitú veľkosť, sa jednotlivé nádorové bunky začnú oddeľovať od nádoru a pomocou novovytvorených žiliek odplávajú krvným riečiskom k novému cieľu. Dodnes nebola veda schopná zistiť, čo je spúšťačom toho, že sa rakovinové bunky oddelia od pôvodného nádoru. Táto otázka je pre výskum rakoviny mimoriadne dôležitá, pretože lepšie pochopenie procesu metastázovania môže otvoriť nové terapeutické možnosti”.

Profesor Müller-Tidow k tomu dodal: “Neexistuje dôkaz o tom, že vakcíny urýchľujú vývoj rakoviny. Naopak, mnoho vakcín, ako napríklad tá proti hepatitíde B či papilomavírusu, pôsobí ako prevencia”.  

Nemecká Spoločnosť pre hematológiu a zdravotnú onkológiu (DGHO) napríklad pacientom s rakovinou výslovne odporúča očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti