tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na snímke členovia Súdnej rady SR počas 14. zasadnutie 22. septembra 2020 v Bratislave. Foto: tasr

Na čo musia byť sudcovia pripravení? Takto sa posilní pozícia Súdnej rady

Súdna rada SR by mala preverovať nielen majetkový prírastok sudcov, ale aj jeho statočnosť a pôvod.  Vyplýva to z reformy súdnictva, ktorú 30. septembra schválila vláda SR. Ešte o nej musí rokovať Národná rada SR.

V praxi by to malo znamenať, že ak na základe vyhodnotenia majetkového priznania komisia Súdnej rady SR zistí u sudcu prírastok majetku prevyšujúci jeho príjmy aspoň o 5000 eur, bude povinný na základe výzvy komisie preukázať ich pôvod. Platiť to má aj v prípade, keď komisia nadobudne dôvodné pochybnosti o statočnosti a pôvode jeho majetku. Okrem toho by mal objasniť majetkové pomery a pôvod zdrojov svojho dieťaťa či manželky, taktiež pôvod darov i zdedeného majetku.

Automatická strata sudcovskej spôsobilosti nehrozí

V prípade pochybností bude môcť komisia Súdnej rady SR vypočuť sudcu a jemu blízke osoby. „Komisia súdnej rady môže po ústnom vypočutí sudcu požiadať kanceláriu súdnej rady o zabezpečenie informácií o existencii účtov a o pohyboch na účtoch vedených na sudcu v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk,“ doplnil rezort spravodlivosti v dôvodovej správe.

Ak sudca hodnoverným spôsobom nepreukáže statočnosť a pôvod majetkového prírastku, nasledovať by nemala automaticky strata sudcovskej spôsobilosti, ale návrh predsedu Súdnej rady SR Najvyššiemu správnemu súdu. Ten by mal byť v tomto prípade disciplinárnym súdom. „Návrh na začatie disciplinárneho konania podá predseda súdnej rady na základe stanoviska súdnej rady o nespôsobilosti sudcu hodnoverným spôsobom preukázať statočnosť pôvodu majetkového prírastku alebo statočnosť pôvodu samotného majetku,“ dopĺňa MS SR.

Prepojenie na organizovaný zločin je diskvalifikačné

Predkladateľ právnej úpravy zároveň deklaruje, že samotná nespôsobilosť sudcu hodnoverne preukázať statočnosť a pôvod majetku i jeho prírastok, je v rozpore s riadnym výkonom funkcie sudcu.

Sudca by mal stratiť svoju funkciu aj v prípade obchodných, majetkových alebo finančných vzťahov s osobami z prostredia organizovaného zločinu.

Zdroj: tasr, foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na čo musia byť sudcovia pripravení? Takto sa posilní pozícia Súdnej rady

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku