Šéf najsilnejšej opozičnej strany Hlas Peter Pellegrini vysvetlil svoj pohľad aj na to, čo by mala súčasná menšinová vládna trojkoalícia OĽANO – Sme rodina a Za ľudí, prioritne urobiť. Informuje o tom portál časopisu Plus 7 dní.
Mohlo by vás zaujímať:
Expremiér Pellegrini si vie predstaviť, že opozičné strany menšinovej vláde pomôžu schváliť „rozumné vládne návrhy“, očakáva však, že najskôr padne dohoda na termíne predčasných parlamentných volieb.
„Nebudem sedieť s Robertom Ficom vo vláde“
„Takto v rozklade som štát ešte nevidel,“ uviedol Pellegrini v diskusnej relácii rádia Expres, pričom podľa neho najlepšie možné riešenie je „urobiť širokú spoločenskú dohodu koaličných a opozičných strán na zmene ústavy, aby mohli byť predčasné voľby“.
Celkový počet koaličných poslancov po odstúpení ministrov SaS sa môže vyšplhať maximálne na číslo 70 a tak sa v tejto chvíli zdá, že bez hlasov opozície nedokáže vláda cez parlament pretlačiť nič. A preto Pellegrini hovorí o nutnosti dohody na termíne predčasných volieb. Vysvetľuje, že ak takáto dohoda vznikne „vie opozícia uzavrieť dohodu s vládou, že do doby konania volieb parlament vždy nájde väčšinu na rozumné návrhy, ktoré budú zmierňovať dopady krízy“.
Bývalý predseda vlády upozornil aj na to, že tvrdenia Igora Matoviča (OĽANO) aj časti opozície, že Hlas-SD sa chce po voľbách spolčiť s SaS či mimoparlamentnou stranou KDH, nemá žiadne rácio. „Hlas nie je s nikým dohodnutý na žiadnej koalícii,“ vyhlásil Pellegrini. Ako však informuje Plus 7 dní neodmieta koalíciu so Smerom, od ktorého sa krátko po parlamentných voľbách 2020 zakladatelia Hlasu odtrhli. „Ale nebudem sedieť s Robertom Ficom vo vláde,“ spresnil Pellegrini. Pritom práve jeho predseda Smeru Fico pripravoval ako svojho možného nástupcu, pripomína web.
„Skúsme byť veľkorysejší, nevylučujme sa navzájom“
„Spoločnosť je úplne roztrhaná na kusy, ale dopredu môže ísť len zjednotená spoločnosť. Želal by som si, aby vznikla vláda zmierenia, zjednotenia,“ povedal Pellegrini, ktorý pripúšťa, že do takejto vlády by mohli vstúpiť aj v súčasnosti mimoparlamentné strany ako Progresívne Slovensko, KDH alebo maďarská strana.
„Odmietam, aby sa kreslil obraz, že sú len dve varianty: tento marazmus, čo tu je a potom Smer, Hlas, SNS. Skúsme byť veľkorysejší, nevylučujme sa navzájom,“ odkazuje Pellegrini politickým kolegom.
Pellegrini podčiarkuje, že sa snaží, aby bol „Hlas najsilnejšou politickou stranou, aby mohol byť jadrom stability do budúcna“.
Preferencie a premiérske ambície Hlasu
Faktom ostáva, že Hlas je dlhodobo lídrom rebríčkov politických preferencií. Na druhom a treťom mieste sa striedajú SaS a Smer. Progresívci a KDH by podľa doterajších meraní verejnej mienky mali mať takisto po voľbách parlamentnú budúcnosť. S popularitou strán súčasnej vládnej je to zlôožitejšie. OĽANO osciluje okolo desiatich percent, Sme rodina nemá istú päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do NR SR. A Za ľudí je dlhodobo na pomyselnom preferečnom dne. Aj z tohto dôvodu môže Pellegrini pri svojom Hlase hovoriť o premiérskych ambíciách.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Na akú koalíciu to vidí po voľbách? Pellegrini neodmieta ani Smer. Má to však háčik