eReport.sk
Adrián Szabó. Foto: tasr

Na Adriána Szabóa sa to valí: Parlamentný výbor odporučil ho odvolať z postu šéfa inšpekcie

AKTUALIZOVANÉ – Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť odporučil odvolať obvineného Adriána Szabóa z funkcie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. Členovia výboru o tom rozhodli v stredajšom hlasovaní. Odvolanie musí ešte schváliť vláda.

Viacerí poslanci výboru kritizovali ministra za slabé zdôvodnenie navrhovaného odvolania a obvinenia Adriána Szabóa. Mikulec však poukázal na to, že výbor nie je orgánom činným v trestnom konaní. „Ja som neprišiel, aby sme rozhodovali v rámci trestnoprávneho konania o vine a nevine, stále platí prezumpcia neviny, ale prišiel som, aby sme rozhodovali o personálnom nastavení,“ povedal.

Minister to nepovažuje za zlyhanie

Minister čelil tiež otázkam o účasti Adriána Szabóa na nedávnom stretnutí vrcholných predstaviteľov štátu na pôde Slovenskej informačnej služby. „Nepovažujem to za zlyhanie vzhľadom na to, že v čase, keď to stretnutie bolo, bol legitímnym riaditeľom ÚIS a ja som nemal žiadne informácie, ktoré by hovorili o tom, že by sa tam nemal nachádzať,” uviedol.

Podpredseda výboru Peter Pčolinský hlasoval za odvolanie, no očakával od ministra širšie zdôvodnenie obvinenia Adriána Szabóa. Plne však rešpektuje fakt, že je šéf inšpekcie väzobne stíhaný. „Podľa mojich informácií sú tam viacerí svedkovia a údajne aj nejaké listinné dôkazy, čiže pre mňa to hlasovanie bolo pomerne jednoduché,“ skonštatoval. Návrh nepodporila podpredsedníčka výboru Denisa Saková. „V uznesení nebolo povedané nič,“ zdôvodnila. Myslí si, že keď mohol povedať minister konkrétnejšie dôvody obvinenia na vláde, mohol ich prezentovať aj na výbore. Podotkla, že je úsmevné, že práve keď inšpekcia začne konať, zoberú riaditeľa do väzby.

Časová os

Za odvolanie nehlasoval ani poslanec Marián Saloň. Pochybnosti v ňom vyvoláva časová os udalostí. Poukázal na to, že na stretnutí v SIS mal riaditeľ inšpekcie ešte stopercentnú dôveru a následne sa začal proces s jeho obvinením. V súvislosti s prípadom Adriána Szabóa podpredseda parlamentu Gábor Grendel v rozprave opäť kritizoval spôsob voľby i odvolávania policajných funkcionárov. Považuje za absurdné, že ho vláda bez výboru nemôže odvolať. Vyzval prítomných, aby sa v krátkom čase dohodli na zmene zákona. Ku kritike sa pridal aj podpredseda výboru Pčolinský. Odvolávania na výboroch i tzv. híringy označil za absurdné, funkcionárov by si mal podľa neho vyberať minister. Mikulec potvrdil prípravu novely zákona, ktorá má posilniť jeho právomoci pri vymenovaní i odvolávaní.

Dôvodom návrhu na odvolanie Adriána Szabóa je jeho obvinenie zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a prijímania úplatku, po ktorom ho dočasne pozbavili výkonu štátnej služby. V súčasnosti je väzobne stíhaný. Vedením ÚIS bol dočasne poverený Peter Scholtz. Po prijatí odvolaní riaditeľa inšpekcie vládou by malo byť na pozíciu vyhlásené riadne výberové konanie do 30 dní.  

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport